Reklama
Strona główna Turcja Turcja – religia, tradycja i kultura.

Turcja – religia, tradycja i kultura.

Religia, tradycja, kultura i obyczajowość. Wybierając się do Turcji, pamiętajmy o tym, że jest to kraj odmienny pod każdym względem od tego, co na co dzień mamy w swoim kraju.

Dla Europejczyków Turcja to kraj egzotyczny, który kojarzy się głównie z tradycją picia kawy. Nie są to jednak jedyne zalety tego pięknego kraju. Warto tam pojechać na urlop i na własne oczy zobaczyć niepowtarzalne bizantyjskie i muzułmańskie budowle, wspaniałe nadmorskie widoki, bujną przyrodę, ciekawą kulturę i religię. Do tego bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa, która zapewni wszystkim turystom wygodny i pełen komfortu wypoczynek.

Religia i tradycja.

Mieszkańcy Turcji to w większości wyznawcy Islamu. Choć na każdym prawie kroku widoczna już jest w Turcji nowoczesność, to jednak religia i tradycje z nią związane są tam nadal silnie zakorzenione. Muzułmanie są ludźmi bardzo religijnymi i będąc tam na wakacjach, z całą pewnością będziemy tego nie raz świadkiem. Pięć razy dziennie dzwonią dzwony i muzułmanie zastygają w modlitwie. Ponadto religia ta, wymaga od wyznawców zakrywania swojego ciała, a u kobiet także twarzy. Choć na ulicach część Muzułmanek nie nosi nakrycia głowy, to wchodząc do meczetów, zakładają tradycyjne stroje. Zatem jeżeli chcemy je zwiedzić, to musimy pamiętać także o odpowiednim stroju, aby uszanować święte miejsce Muzułmanów. Wszystkie święta religijne w Turcji są ruchome, bowiem obowiązuje tam kalendarz księżycowy. Zatem najważniejsze z nich: Ramadan, występuje w różnych okresach. Jeżeli trafimy na ten czas, to musimy być przygotowani na zamknięte urzędy i niektóre sklepy.

Porady dla turystów.

Wybierając się do Turcji, pamiętajmy o tym, że jest to kraj odmienny pod każdym względem od tego, co na co dzień mamy w swoim kraju. Pamiętajmy jednak o tym, że jesteśmy tylko gośćmi i powinniśmy uszanować tamtejsze tradycje i obyczaje. Zatem zgodnie z tradycją i religią Islamu nie epatujmy gołym ciałem w miejscach publicznych, ani nie okazujmy sobie zbytniej poufałości. Nie wolno także na nikogo wskazywać palcem, ani wycierać nosa w miejscu publicznym. Jeżeli zostaniemy zaproszeni na kawę lub herbatę, to nie odmawiajmy, bowiem jest to uznawane za zniewagę.

Exit mobile version