Niewiele jest takich miejsc, które łączą w sobie piękne krajobrazy lazurowego wybrzeża, wiejskie klimaty małych miasteczek i wąskich uliczek, a także ciekawych zabytków, pamiętających czasy jeszcze starożytnych cywilizacji. Taka właśnie jest Apulia, położona nad adriatyckim i jońskim morzem, na obszarze uroczego Półwyspu Apenińskiego. Wakacje spędzone na tym zakątku ziemi mogą być więc przepełnione magią, czarem i tajemniczością dawnych cywilizacji, choć piaszczyste plaże z pewnością będą swoistą przystanią dla spragnionych zwykłego wypoczynku i relaksu urlopowiczów. Apulia składa się z prowincji – Fogga, Barletta – Andria – Tari, Bari, Tarent i Brindisi i Lecce. W samym Bari żyje około 600 000 mieszkańców. W bliskim sąsiedztwie Bari znajduje się też lotnisko, które w 2005 roku zostało nazwane imieniem Karola Wojtyły.
Apulijskie zabytki
Dzięki licznym zamkom, amfiteatrom i termom Apulia jest uznana, jako jedne z piękniejszych miejsc na ziemi. Zwiedzanie można zaplanować zarówno w mieście, gdzie zamki fantastycznie komponują się w jego architekturze, jak i na jego obrzeżach, gdzie jako wielkie i ponadczasowe fortyfikacje majestatycznie górują nad całością.
Co zachowało się jeszcze z czasów średniowiecznych Greków to mury, które po dziś dzień otaczają Apulię. Nie tylko jednak można podziwiać piękne średniowieczne budowle, w Apulii w świetnej formie zachowały się także budowle z czasów renesansu, z których zwiedzić można zamki w Copertino, Gallipoli, Nardo, Otranto, albo w Tarencie. W późniejszym czasie zamki te były wykorzystywane jako domostwa przez arystokratyczne i bogate rodziny włoskie.
Czego nie można przeoczyć będąc w Apulii, to pięknego zamku w Martina Franca, który na potrzeby jednej z neapolitańskich rodzin, żyjących w XVI wieku został przebudowany w majestatyczny pałac. W budowli tej można odnaleźć styl barokowy, między innymi piękną fasadę o dwóch piętrach z żelazną balustradą czy piękne występy, ciekawie zdobiące całość pałacu. Nie tylko pałac warto obejrzeć z zewnątrz, wewnątrz pałacu bowiem znajdują się oryginalne i ciekawe malowidła ścienne.
Apulia podczas urlopu – przewodnik po mieście
Oprócz niecodziennej otoczki historycznej, która sprawia, że miejsce to jest magiczne, a urlop nietypowy, na obszarze ponad 800 kilometrów rozciągają się fantastyczne i niezapomniane przez długi czas krajobrazy. Tylko tam piaszczyste plaże miejscami przechodzą w strome skały, a dodatkowo krajobraz wzbogacany jest rafami, grotami, do których można wybrać się łodzią na wycieczkę wokół półwyspu. Apulia jest w większości płaskim terenem, idealnym na spacery i piesze wędrówki, choć 1,5 % obszaru stanowią góry, wraz ze szczytem Monte Cornacchia (1152m n.p.m).
Pogoda w Apulii
Pogoda w Apulii sprzyja letnim urlopom, klimat tam jest bowiem gorący latem i łagodny w okresie zimy. Temperatury zimą sięgają około dziesięciu stopni Celsjusza, latem natomiast podnoszą się do trzydziestu. Słońce jednak nie opuszcza Apulii przez cały rok. Dla urlopowiczów miasto to jest ciekawym zakątkiem, ponieważ od maja do września można zażywać kąpieli morskich, a woda jest fantastycznie ciepła i przyjemna. Temperatura w sezonie letnim w morzu osiąga około 22 stopni Celsjusza. W tym czasie także parasole i kurtki przeciwdeszczowa można zostawić w domu, ponieważ opady deszczu są sporadyczne, a właściwie nie ma ich w ogóle.