Informacje o koronawirusie – objawy, leczenie, zapobieganie zarażeniu i rozprzestrzenianiu się wirusa na podstawie informacji z BBC 2020.

Na chwilę obecną odradzałbym kupowanie wycieczek. Wydaje mi się że ryzyko jest zbyt wielkie. Oczywiście agencje turystyczne będą kusić dobrymi cenami, ale myślę że lepiej się powstrzymać z kupnem wycieczki. Do wakacji jest jeszcze sporo czasu i najlepiej poczekać i monitorować sytuację z koronawirusem.

Poniżej informacje jakie znalazłem na rzetelnych stronach. Aktualne na dzień 26/02/2020 więc może się wiele zmienić od czasu jak Państwo czytają ten artykuł.

Jakie są objawy?

Wydaje się, że zaczyna się od gorączki, po której następuje suchy kaszel.

Po tygodniu prowadzi to do duszności, a niektórzy pacjenci wymagają leczenia szpitalnego. W szczególności infekcja rzadko wydaje się powodować katar lub kichanie.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) okres inkubacji – od zakażenia do wykazania jakichkolwiek objawów – trwa do 14 dni. Ale niektórzy badacze twierdzą, że może to być nawet 24 dni. Chińscy naukowcy twierdzą, że niektórzy ludzie mogą być zakaźni, nawet zanim pojawią się ich objawy.

Jak zabójczy jest koronawirus?

Na podstawie danych od 44 000 pacjentów z tym koronawirusem WHO mówi:

  • 81% ma łagodne objawy
  • u 14% rozwijają się ciężkie objawy
  • 5% poważnie zachoruje
  • Odsetek umierających z powodu choroby, którą nazwano Covid-19, wydaje się niski (od 1% do 2%) – ale liczby są niewiarygodne.

Tysiące wciąż są leczone, ale mogą umrzeć – więc śmiertelność może być wyższa. Ale nie jest również jasne, ile łagodnych przypadków pozostaje niezgłoszonych – więc śmiertelność może być również niższa.

Aby umieścić to w kontekście, około miliarda ludzi każdego roku zaraża się grypą, powodując od 290 000 do 650 000 zgonów. Nasilenie grypy zmienia się co roku.

Czy koronawirusa można leczyć lub wyleczyć?

W tej chwili leczenie opiera się na podstawach – w tym wspomaganiu oddychania, dopóki układ odpornościowy nie będzie w stanie zwalczyć wirusa.

Jednak trwają prace nad opracowaniem szczepionki i oczekuje się, że przed końcem roku zostaną przeprowadzone testy na ludziach.

Szpitale testują również leki przeciwwirusowe, aby sprawdzić, czy mają one wpływ.

Jak mogę się chronić przed wirusem?

WHO radzi:

  • Umyj ręce – mydło lub żel do rąk może zabić wirusa
  • Zakrywaj usta i nos podczas kaszlu lub kichania – najlepiej chusteczką – a następnie umyj ręce, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust – jeśli dłonie dotkną powierzchni zanieczyszczonej wirusem, może to przenieść ją do twojego ciała
  • Nie zbliżaj się zbytnio do ludzi kaszlących, kichających lub z gorączką – mogą one wypychać małe kropelki zawierające wirusa w powietrzu – najlepiej trzymać z daleka 1 m (3 stopy)