Październik w Grecji – pogoda, temperatury – gdzie warto wtedy polecieć?

Październik – czy warto wybrać się w tym miesiącu na wakacje do Grecji? Grecja – klimat, opady w Grecji, temperatury w Grecji, czy nie jest za zimno żeby odwiedzić Grecję w październiku? Jaką pogodę spotkamy w Grecji w październiku. Odpowiedź zdaje się być prostsza aniżeli się to wydaje.

2310
pazdziernik w Grecji

Grecja – klimat

W Grecji spotkamy się z klimatem śródziemnomorskim. Jego cechami charakterystycznymi są gorące, upalne lata z bardzo dużym nasłonecznieniem oraz wysokimi temperaturami (przekraczającymi w lipcu / sierpniu nierzadko 30 stopni Celsjusza) a także niezwykle łagodne zimy z utrzymującą się sporą wilgotnością. Cieplejsze regiony to wysunięte na południe części Grecji, chłodniejsze – wysunięte na północ. Najgorętszym spośród greckich terenów jest zdecydowanie wyspa Rodos.

Opady w Grecji

Najniższe opady (a często nawet całkowity ich brak) obserwuje się szczególnie w miesiącach wakacyjnych, największe w zimowych.
W okresie wiosny i jesieni opady są niewielkie. 
Średnia opadów występujących w Grecji w poszczególnych miesiącach to: 
Styczeń – 4,57 cm Luty – 4,83 cm Marzec – 4,32 cm Kwiecień – 2,79 cm Maj – 1,78 cm Czerwiec – 1,02 cm Lipiec – 0,51 cm Sierpień – 0,51 cm Wrzesień – 1,27 cm Październik – 4,83 cm Listopad – 5,08 cm Grudzień – 6,60 cm

Grecka pogoda w październiku

Przypatrując się warunkom pogodowym w Grecji w październiku wnioskować należy, że to miesiąc dedykowany turystom, dla których możliwość wędrówek po obcym kraju to najlepsza forma spędzania zagranicznego urlopu. Średnie temperatury powietrza utrzymują się w ciągu dnia na poziomie 22 stopni Celsjusza, z kolei w ciągu nocy spadają do około 14 stopni Celsjusza, co wciąż jak na tę porę roku wydaje się być iście wymarzonymi warunkami pogodowymi. Nagrzana po lecie woda kusi turystów swym ciepłem sięgającym nawet do 25 stopni Celsjusza, co jest temperaturą wody najwyższą w całym roku. Dodając do tego średnio 7 godzin nasłonecznienia w ciągu dnia uzyskujemy doskonałą szczyptę lata jesienią. Nie pozostaje więc nic innego, jak wczasy w Grecji w październiku.

Październik – czy warto wybrać się w tym miesiącu na wakacje do Grecji?

Październik to miesiąc, kiedy w Polsce wszyscy zapominamy o słonecznym, ciepłym lecie i witamy chłodne, deszczowe, jesienne dni, po których przyjść powinna jeszcze mroźniejsza i śnieżna zima. Warunki pogodowe nie sprzyjają pracy, nie wspominając już o odpoczynku, czy regeneracji sił podczas weekendów. Myśl o wakacyjnym urlopie wydaje się być odległa jak nigdy dotąd. Jak więc nie dać się zwariować i znaleźć cudowne lekarstwo na szarugę za oknem i senność?

Odpowiedź zdaje się być prostsza aniżeli się to wydaje. Pozostaje nam skorzystać z ofert biur podróży, które przez cały rok proponują swoim klientom wycieczki i zagraniczne wczasy dla rodzin, jak i indywidualnych turystów. Dokąd więc możemy udać się w październiku? Jak się okazuje jednym z popularniejszych kierunków jesiennych wycieczek jest Grecja. Kraj z bogatym dorobkiem pochodzącym jeszcze z czasów starożytności. To niebywałe miejsce przyciąga turystów z całego świata praktycznie o każdej porze roku. Letnie miesiące w Grecji to raj dla wszystkich, którzy cenią sobie błogie lenistwo na plażach lub w przyhotelowych basenach. Z kolei jesienne i zimowe miesiące to wymarzony czas dla turystów chcących zaznać nieco więcej spokoju, odpocząć z mniejszym zgiełku i zafundować sobie wycieczki w iście przyjaznych warunkach pogodowych.

Analizując dane z średnich temperatur powietrza oraz wody występujących w poszczególnych miesiącach w Grecji, nie trudno zauważyć iż najcieplej jest w sezonie od wiosny do jesieni. 
Wiosną jednak temperatury wody są po zimie wciąż znacząco obniżone.
Latem pomimo ciepłej wody morskiej, niektórym trudno znieść jest żar lejący się z nieba. Wówczas najodpowiedniejszy wydaje się okres jesienny. W miesiącu październiku znajdziemy temperatury wody i powietrza bardzo zbliżone do siebie – ok. 24 stopni. Morza nagrzane są wciąż po upalnym lecie, a słońce nie jest już tak dokuczliwe jak w lipcu czy sierpniu.
Warto również dodać, że od listopada maleje liczba turystów – oznacza to mniejszy tłok na plażach, mniejsze kolejki do atrakcji turystycznych, zabytków, itp. Co istotne – maleją też ceny hoteli, restauracji i wielu innych.
Tak więc jeśli chcemy się wypocząć w cieple, nie chowając się przy tym pod parasolami przed nadmiernym przegrzaniem; jeśli pragniemy kąpieli w ciepłym morzu; jeśli chcemy zaoszczędzić mając jednocześnie wspaniałe wakacje – wybierzmy się do Grecji w październiku. Miesiąc ten jest korzystnym czasem na grecką wycieczkę pod każdym względem.