Saloniki, znane również jako Tesaloniki, to drugie co do wielkości miasto Grecji i ważny ośrodek kulturalny. W okolicach Salonik warto zobaczyć wiele atrakcji, zarówno historycznych, jak i przyrodniczych.

Oto kilka z nich:

 1. Białą Wieżę (Lefkos Pyrgos) – charakterystyczny symbol miasta, który pełnił funkcje obronne, a obecnie mieści muzeum.
 2. Plac Aristotelesa – główny plac w Salonikach, z licznymi kawiarniami i restauracjami oraz miejscami do spacerowania.
 3. Rotondę (Rotonda) – imponujący, cylindryczny budynek z IV wieku, pierwotnie przeznaczony na mauzoleum, a później przekształcony na kościół i meczet.
 4. Kościół Świętego Demetriusza – piękny bizantyjski kościół z V wieku, związany z życiem patrona miasta, św. Demetriusza.
 5. Łuk Galeriusza – starożytny rzymski łuk triumfalny z IV wieku, zbudowany ku czci cesarza Galeriusza.
 6. Cytadela (Eptapyrgio) – zamek na wzgórzu, skąd roztacza się piękny widok na miasto i zatokę.
 7. Muzeum Archeologiczne – zawiera bogate zbiory z okresu greckiego, rzymskiego i bizantyjskiego.

W okolicach Salonik również warto zobaczyć:

 1. Chalkidiki – półwysep z pięknymi plażami i zatokami, który rozciąga się na południe od Salonik. Idealne miejsce na wypoczynek nad morzem oraz zwiedzanie starożytnych stanowisk archeologicznych.
 2. Wergina (Aigai) – starożytne miasto, w którym znajdują się groby macedońskich królów, w tym Filipa II, ojca Aleksandra Wielkiego.
 3. Meteora – imponujący kompleks monastyków, zbudowany na wysokich, skalistych formacjach. To jeden z najważniejszych ośrodków prawosławia w Grecji i miejsce o niezwykłym uroku.
 4. Olimp – najwyższa góra w Grecji, związana z mitologią grecką jako siedziba bogów. Warto odwiedzić park narodowy i wspiąć się na szczyty góry.
 5. Pella – starożytne miasto, kolebka królestwa Macedonii, miejsce narodzin i siedziba Aleksandra Wielkiego.

Warto dodać, że w okolicach Salonik istnieje wiele innych atrakcji, zarówno historycznych, jak i przyrodniczych, które warto zobaczyć podczas pobytu w tym regionie.