Tajlandia jest krajem, który mimo tego, co niektórym się wydaje, obfituje w przepiękne i cenne zabytki, w tym wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Czytając dalej, zapoznasz się z listą, najpiękniejszych zabytków, które naprawdę warto zwiedzić, kiedy znajdziesz się w Tajlandii, kraju o zróżnicowanej i ciekawej historii.

Zabytki Tajlandii wpisane na listę UNESCO

  • Miasto Ayutthaya jest dawną stolicą Królestwa Syjamu, położone jest ok. 100km od Bangkoku. W 1767 zostało zniszczone przez wojska birmańskie i nigdy nie udało mu się odzyskać dawnej świetności, można podziwiać w nim pozostałości pałacu królewskiego oraz kilku świątyń. Legenda głosi, że jedna ze świątyń powstała w miejscu, w którym spoglądający przez pałacowe okno król zobaczył prochy Buddy.
  • Miasto Sukhotai pierwsza stolica królestwa Siam, miasto ulokowane jest 400km od Bangkoku, podzielone jest na dwie części, starą oraz nową. W starej części znajduje się 40 zabytkowych świątyń, warto odwiedzić w nim także park historyczny.
  • Ban Chlang jest to stanowisko archeologiczne powstałe w 1966 roku. Okoliczni mieszkańcy przez wiele lat odkrywali i przechowywali cenne zabytki, nie mając pojęcia o ich wartości historycznej.
  • Thung Yai-Huai Kha Keng jest to para połączonych z sobą rezerwatów przyrody, leżą one wzdłuż granicy z Birmą. Łącznie zajmują powierzchnię ponad 600 tysięcy hektarów, można zobaczyć tam między innymi stada bawołów i dzikiego bydła czy też niedźwiedzie malajskie.
  • Dong Phayayen-Khao Yai jest leśnym kompleksem, który rozciąga się na górzystym obszarze, zajmuje powierzchnię 230km. Pełen jest przełęczy i pięknych wodospadów, żyje w nim ponad 8 tysięcy różnych gatunków zwierząt, w tym również zagrożone wyginięciem.

Inne zabytki Tajlandii, które warto zwiedzić

  • Wat Traimit leżąca na terenie Chinatown w Bangkoku Świątynia Złotego Buddy znajduje się w niej wykonany ze szczerego złota największy na świecie posąg Buddy, waży 5,5 tony a jego wysokość przekracza 3 metry, posąg powstał w XIII wieku.
  • Wat Tham Seua świątynia zwana także Jaskiniom Tygrysa znajduje się ok. 5km od miasta Krabi, pokryta jest fotografiami ludzkich wnętrzności, a także znajdują się tutaj ludzkie czaszki oraz całe szkielety, które mają pomagać mnichom w skupieniu się na tym, co duchowe, a nie cielesne. Można łatwo się tam dostać krajowymi liniami lotniczymi lub autobusem z Bangkoku.
  • Wat Benchamabophit świątynia zwana także Marmurową położona jest w pobliżu pałacu Chitralada, stworzona została z białego marmuru, znajduje się w niej obfita kolekcja posągów Buddy. Jest jedną z najpiękniejszych świątyń znajdujących się w Bangkoku, wstęp na jej teren jest płatny.
  • Wat Ratchaburana wybudowana w XV wieku świątynia z górującymi nad nią dwoma Chedi, odkryto w niej mnóstwo skarbów, ukrytych tam prawdopodobniej po podboju Khmerów.
  • Wat Arun zwana także Świątynią Świtu, wybudowano ją na terenie obecnego Bangkoku i jest jednym z najstarszych zabytków znajdujących się w stolicy Tajlandii. Wznosi się na wysokość 104 metrów, jest pięknie zdobiona, a na jej terenie znajduje się bardzo duża ilość posągów, w tym giganci strzegący wejścia do świątyni. Można ją zwiedzać codziennie od 8:30 do 17:30.

Wypisane zabytki, są tymi, które powinien odwiedzić każdy, odwiedzający Tajlandię, widoki oraz wrażenia, które zapewniają, są nie do uświadczenia w żadnym innym zakątku świata.

PRZEGLĄD RECENZJI
Nejpiękniejsze zabytki Tajlandii, które należy zobaczyć.
Poprzedni artykułJaka jest pogoda Tajlandii w grudniu?
Następny artykułReligia i wierzenia w Tajlandii – ciekawostki
najpiekniejsze-zabytki-w-tajlandii-ayutthaya-sukhotai-chlangNajpiękniejsze zabytki Tajlandii oraz ich lista. Zabytki Tajlandii wpisane na listę UNESCO, które należy zobaczyć: Ayutthaya, Sukhotai, Ban Chlang, Thung Yai-Huai Kha Keng, Dong Phayayen-Khao Yai, Wat Traimit, Wat Tham Seua, Wat Benchamabophit i inne