Podróż śladami ‘szalonego’ mistrza …

… to chyba najbardziej atrakcyjny akcent propozycji na wczasy w Hiszpanii. To właśnie tu urodził się, tworzył i zmarł słynny ekscentryczny twórca XX wieku Salvador Dali. To także w Hiszpanii – a ściślej mówiąc w najbardziej malowniczym jej zakątku, jakim jest Katalonia – znajdziemy najwięcej ‘śladów’ jego bytności i to od niej powinniśmy rozpocząć swoje zwiedzanie Hiszpanii. Kolejnym ‘obowiązkowym’ punktem naszej wizyty na tym obszarze Europy jest zaskakujący i dumny Madryt. ‘Na deser’ powinny nam wystarczyć wspaniałe hiszpańskie plaże. 

Kiedy najlepszy czas na wczasy?

Najlepszy czas na wizytę w Hiszpanii to przede wszystkim sezon letni czerwiec – sierpień. Wtedy jest tam najcieplej, ale i najbardziej gwarno. Nieco mniej hałaśliwe a tym samym tańsze wakacje w Hiszpanii to wiosna oraz jesień, kiedy to na niektórych obszarach Hiszpanii można się jeszcze kąpać i pływać (!).

Katalońska przygoda

Kataloska przygoda jest najlepszą opcją na naprawdę atrakcyjne wczasy w Hiszpanii. Dlaczego? – ponieważ po pierwsze urzeka ona swoim krajobrazem zmiennym z szybkością kalejdoskopu: w ciągu 2-3 godzin podróży w dowolnym kierunku można napotkać niemal jednocześnie: skaliste wybrzeża, przechodzące nagle w długie płaskie plaże; pasma górskie ‘przekształcające się’ w równiny; mokradła przeistaczające się w gęste lasy*. Po drugie Katalonia pełna jest ciekawych pozostałości po jednym z najbardziej ekscentrycznych twórców XX wieku jakim był Salvador Dali. 

Najciekawsze atrakcje Katalonii związane z jego osobą to:

  • Teatr Figueres – zwracający uwagę samym swoim wyglądem: jego kopułę zdobią … ogromne kurze jaja; znajduje się w nim zarówno Muzeum Dalego jak i jego grobowiec; warte zobaczenia są tam między innymi: sala Mae West – najsłynniejsza instalacja, na którą składają się: kominek – nos; kanapa – usta; obrazy – oczy; podłoga – twarz; zasłony – pukle włosów;
  • Surrealistyczny dom Salvadora Dali – znajduje się on w Port Lligat, jednym z jego fragmentów są dwie ogromne głowy symbolizujące artystę i jego ukochaną – Galę;
  • Dziwne figury słoni na nogach żyraf lub wielbłądów – zdobią one ogród, w którym znajduje się średniowieczny zamek w Pubol, Dali podarował go swojej towarzyszce życia Gali i przekształcił w majestatyczną rezydencję. Zmęczeni zwiedzaniem, możemy odpocząć na pobliskiej uroczej żwirowej plaży.

Info dla podróżnika:
Katalonia znajduje się na jednym z bardziej malowniczych obszarów Hiszpanii czyli na Costa Brava.

Czas na Madryt …

… na wskroś nowoczesną, na wskroś romantyczną metropolię a jednocześnie stolicę Hiszpanii. W pierwszym kontakcie miasto może wydać nam się nudne i nieciekawe – odstraszają nas, bowiem szare betonowe przedmieścia. Jednakże im głębiej zapuścimy się w miasto, tym bardziej urocze będzie nam się ono wydawało. 

Atrakcje Madrytu jakie na nas czekają to między innymi:

  • Muzeum Prado – którego zbiory stanowią wybitne dzieła mistrzów hiszpańskich, europejskich i amerykańskich; Teatro Real z 1850 roku – jest to największa w Europie sala z widownią na 1800 osób; Liczne stylowe i klimatyczne kawiarnie – tam możemy odpocząć i rozkoszować się napotkanymi widokami; godne naszej uwagi to: 
  • Cafe Gijon – najstarsza kawiarnia licząca sobie przeszło 100 lat;
  • Cafe de Oriente – wnętrze wypełnione draperiami z aksamitu i prezentujące w jednej z sal znaleziska archeologiczne, serwuje egzotyczne gatunki kaw i lokalne domowe wypieki;
  • Cafe Comercial – wnętrze pochodzące z lat 20-tych wypełnione ogromnymi lustrami;
  • Cafe Central – stylowa kawiarnia z granym na żywo jazzem**. 

Malownicze i gwarne kurorty to gwarancja na naprawdę udane wczasy w Hiszpanii a jednocześnie często pojawiająca się wizytówka tego kraju. 

Chcąc się o tym przekonać, możemy udać się na następujące wybrzeża: 

Costa Brava – chociaż nieco surowe i ‘skażone’ cywilizacją oraz nowoczesnością, wciąż zachęca turystów do licznego przybywania; jego prawdziwy urok, prezentuje północna część wybrzeża czyli zalesione zatoczki, wysokie klify, błękitna woda, złoty piasek; 

Lloret de Mar – dwukilometrowa plaża należy do dość obleganych i tłocznych, za to oferuje ładne zatoczki, liczne punkty widokowe oraz rejsy statkami wycieczkowymi;

Costa del Alzahar – to wybrzeże na obszarze północnej Walencji, ‘usłane’ uroczymi plażami, stanowi sporą atrakcję dla turystów; 

Costa Blanca – długie pasmo wybrzeża z licznymi atrakcyjnymi plażami, należy do najbardziej obleganych głównie w lipcu i sierpniu; obszar znany z licznych pól kempingowych; znajduje się na południu Walencji. 

CZY WIESZ ŻE:

Stiges (oddalone od Barcelony ok.60km) kiedyś ulubiona miejscowość wypoczynkowa generała Franco, dzisiaj stanowi doskonałą ‘bazę turystyczną’ głównie dla homoseksualistów. Hiszpania to jeden z tych krajów, które w zamierzchłych stuleciach bardzo ‘upodobali sobie’ Rzymianie. Dowodem tego są liczne, bardzo dobrze zachowane budowle z tego właśnie okresu historycznego.

Jednym słowem warto pojechać na wakacje do Hiszpanii, jakikolwiek region wybierzesz będziecie zadowoleni.

Informacje podstawowe o Hiszpanii i pogoda.

Hiszpania jest krajem położonym na Półwyspie Iberyjskim, o bardzo zróżnicowanym położeniu, pogodzie i temperaturze. Znajdziemy tam zarówno wspaniałe wzgórza na północy, jak i piaszczyste plaże na wschodzie, południu czy też na wyspach. Pogoda w poszczególnych regionach również znacznie się różni, zatem na północy jest najchłodniej, a najcieplej na wschodzie, na Wyspach Kanaryjskich i Balearach.Ads

Pogoda i temperatury

Najwyższe temperatury występują przez cały rok na Wyspach Kanaryjskich, wahają się w granicach 24-30’ C. Najzimniej jest na północy kraju i tam również notuje się najwięcej opadów deszczu. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdzie temperatury wynoszą średnio 15’ C w dzień. Na południu jest nieco cieplej i temperatury powietrza w najzimniejszym miesiącu stycznia wynoszą około 18’ C. Najcieplejszy miesiąc to sierpień z temperaturami w granicach 30’ C.

Położenie Hiszpanii

Hiszpania jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem położenia. Północną część kraju zajmują liczne lasy, które porastają tereny górzyste. Południowa część kraju to już prawdziwie afrykańskie klimaty, cieplejszy klimat, tereny i roślinność nieco pustynna. Wschód natomiast to wspaniałe wybrzeże i bezkresne plaże, które zazwyczaj są pełne turystów.

*źródło: Przewodnik Podróżnika – Europa wzdłuż wybrzeża. – wydawnictwo Pascal

** źródło informacji: Przewodnik ilustrowany Hiszpania. – wydawnictwo Berlitz

Wakacje TV :