Pogoda w Grecji w listopadzie i temperatury. Zdradzimy Ci, czym charakteryzuje się pogoda w listopadzie w Grecji oraz jakie są temperatury w Grecji w listopadzie. Podpowiemy, gdzie jechać do Grecji w listopadzie.

Średnie temperatury dla wybranych miejscowości

MiejscowośćIIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Ateny101315182426303026221715
Korfu151617212430323430242117
Kreta181819222630313129262320

Czy warto odwiedzić Grecję w listopadzie?

Przybywających także w listopadzie tam turystów, przywita średnia temperatura powietrza wahająca się wówczas w między 11 – 17 st. C – Rodos i Ateny oraz 12-19 st.C na pozostałym obszarze kraju.

Spędzając listopad w Grecji można też liczyć się ze sporym ochłodzeniem wody – temperatura, jaką mogą nas wówczas przywitać wody Morza Egejskiego, wahają się w granicy 19-20st. C.

Najtrudniejsze warunki pogodowe, mogą napotkać wówczas Ci, którzy spędzają koniec listopada w Grecji – wtedy bowiem rozpoczyna się pora deszczowa, którą charakteryzuje duża ilość dni deszczowych.

Klimat w Grecji

Grecja jest objęta klimatem typowo śródziemnomorskim. W którym wyróżnia się tak zwana porę sucha oraz deszczową.

Pora sucha przypada od kwietnia, lub początku maja, a kończy się dopiero na początku listopada. Tak więc jest to pora zdecydowanie dłuższa niż zimowa, zwana inaczej deszczową. W tym czasie temperatury swoje maksima osiągają w lipcu i sierpniu dochodząc nawet do czterdziestostopniowych upałów. Szanse na opady w tych dwóch miesiącach są bardzo nikłe, chociaż jeszcze to oczywiście zależy od odległości od morza, oraz wyniesienia terenu. 
Okres deszczowy rozpoczyna się wraz z początkiem, lub też w drugiej połowie listopada, a kończy się wraz z końcem kwietnia.

Jeżeli chodzi o temperatury, w niektórych miejscowościach wahają się w okolicy 0°C, choć w niektórych miastach, jak w przypadku Aten, w przypadku zimy, temperatura tutaj również jest bliska 10°C. W tym okresie zauważyć można wzmożone opady, choć obszarem, gdzie one są wyjątkowo duże, prawdopodobnie nawet najwyższe w całej Grecji, jest wyspa Korfu.

Czy warto wyjechać na wakacje do Grecji w listopadzie?

Jeżeli ktoś bardzo chce zwiedzić Grecję, a przy tym ominąć falę upałów w porze suchej, może spokojnie wybrać się na wczasy na początku listopada. Bowiem, w tym miesiącu na przykład na Krecie lub Korfu nadal przewyższają one 20°C. Co prawda, zaczynają się pojawiać chłodniejsze nocy, a dodatkowo zważona jest zwiększona częstotliwość opadów. Jednak w listopadzie mamy do czynienia z analogicznym wrześniem w Polsce, który u nas również jest jeszcze uznawany za dobry miesiąc na różne wyjazdy po kraju.

Gdzie spędzić listopad w Grecji?

Chcąc spędzić w miarę atrakcyjnie listopad w Grecji, najlepiej udać się wówczas na jedną z bardziej popularnych wysp greckich jaką jest Kreta. Ma to związek z faktem, iż panujące wówczas temperatury powietrza wahają się w przedziale między 13 – 21 st.C, zaś temperatura wody sięga 21 st.C.

Decydując się na zwiedzanie wyspy w listopadzie, możemy odwiedzić następujące ciekawe miejsca:

  • Stalis (Stalida) – jest to niewielka wypoczynkowa miejscowość znajdująca się na Północnej Krecie. Funkcjonuje ona jako dość nowoczesny kurort, który ożywa głównie wieczorami, kusząc licznymi barami i restauracjami, oferującymi nie tylko smaczną kuchnię, ale bardzo często muzykę na żywo; w takich miejscach nie sposób się nudzić.
  • Heraklion to największe miasto na Krecie (jednocześnie jej stolica). Znajdują się tu liczne pamiątki świadczące o pobycie Nikosa Kazantzakisa – autora słynnego dzieła „Grek Zorba”.
  • Jaskinia Diketon Andron to miejsce, w którym podobno urodził się Zeus. Główna jej komora liczy sobie 70 m długości. Jaskinia znajduje się w centralnej części Krety.
  • Hersonissos stanowi swego rodzaju centrum rozrywkowe Krety. Znajduje się tu najwięcej dyskotek, barów i restauracji, które tętnią życiem niemal przez całą dobę. Można też odwiedzić znajdujący się tam park wodny z licznymi atrakcjami.
  • Płaskowyż Lassithi z zabytkowymi wiatrakami, które odpowiedzialne były za dostarczanie mieszkańcom zapasów wody. Jest to jedno z bardziej zielonych miejsc na Krecie.

Innych 10 popularnych greckich destynacji na jesień:

Tithorea : 00:32
Drama : 01:02
Agios Ioannis – Oreino Astros : 01:32
Plastiras Lake : 02:11
Northern Euboea : 02:46
Kerkini lake : 03:24
Trikala – Corinth : 04:03
Trikeri, Pelion : 04:39
Papingo – Zagori : 05:12
Pozar, Pella – Macedonia 06:09

Dużą zaleta wakacji w listopadzie w Grecji, jest to, że ceny są znacznie niższe, a dodatkowo nie będziemy narzekać na tłumy turystów. Będziemy więc mogli przechadzać się greckimi uliczkami w ciszy i spokoju. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że wody w morzu nadal utrzymują temperaturę w okolicach dwudziestu stopni, co w Europie w lipcu-sierpniu, jest całkiem naturalną temperaturą w morzu Bałtyckim.