Coraz częściej okazuje się, że wrzesień, czy nawet początek października to równie dobry czas na odpoczynek i słoneczne wakacje w Grecji.

Jaki jest wrzesień w Grecji? Jaka pogoda?

Wrzesień w Grecji to jeden z lepszych miesięcy na wypoczynek i pełen relaks. Sprzyjają temu panujące wówczas warunki pogodowe czyli temperatury powietrza wahające się między 19 -28 st.C oraz temperatura wody sięgająca 26 st. C.

Wrzesień w Grecji
średnie dzienne temperatury we wrześniu w Grecji (Źródło: Holiday Weather)

Poza tym dość sprzyjająca jest wówczas wilgotność powietrza, która wynosi 55%. Turyści, mogą też napotkać na niewielką ilość dni deszczowych (średnio 4 dni w ciągu całego miesiąca) oraz na słoneczne godziny, których w ciągu całego dnia może być ok. 9. Wrzesień w Grecji to także przyjemnie chłodne wiatry etezyjskie (północne lub północno – wschodnie). Występują one głównie na wyspach greckich i wybrzeżu Morza Egejskiego. Wysokie temperatury łagodzi również bryza wiejąca na północnym obszarze Grecji – Kreta i okolice. Warto nadmienić też, że Grecja we wrześniu, nie przeżywa już takiego „turystycznego oblężenia”, jakie można zaobserwować chociażby w sezonie. Można wówczas znaleźć wiele wolnych miejsc na plażach czy udać się spokojnie na zwiedzanie atrakcji turystycznych. Sporą zachętą do tego, aby spędzić wrzesień w Grecji jest również to, iż panujące ceny „topnieją” a poziom obsługi hotelowej, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto też podkreślić, że to właśnie wrzesień sprzyja ofertom wielu biur podróży, zachęcających nas do rejsów jachtami. W czasie ich trwania można odwiedzić wiele ciekawych miejsc, a także wykąpać się we wciąż ciepłych wodach Morza Egejskiego.

Aktualna temperatura w Grecji:

https://www.holiday-weather.com/country/greece/

Choć wielu turystów preferuje spędzać zagraniczny urlop w typowym okresie letnim, tj. w lipcu lub sierpniu, coraz częściej okazuje się, że wrzesień, czy nawet początek października to równie dobry czas na odpoczynek. I choć nie każde miejsce na to pozwala, Grecja jest jednym z tych krajów, gdzie okres od września do początku listopada jest podobny, jeśli nie wręcz identyczny, jak czas od kwietnia do końca czerwca. Cóż to w praktyce oznacza? Nic innego jak to, że to najprzyjemniejszy czas na wczasy w Grecji.

Wrześniowe warunki pogodowe

Gdyby przyglądać się średnim temperaturom powietrza w ciągu dnia to wydawać by się mogło, że mamy do czynienia ze środkiem lata bowiem we wrześniu greckie termometry pokazują najczęściej 28 stopni Celsjusza w trakcie dnia. Nieco chłodniejsze wieczory wciąż należą do przyjemnych, a temperatura powietrza osiąga wówczas średnio 17 stopni Celsjusza. Po suto zakrapianej zabawie w karczmie przepełnionej po brzegi turystami, owe 17 stopni Celsjusza zdaje się być wręcz błogosławieństwem i pomocą w dotarciu do właściwego nam hotelu. To także dogodne warunki na wieczór na plaży, czy zwyczajne odprężenie po upalnym dniu. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć także o wysokiej temperaturze wody w Grecji, która we wrześniu sięga nawet 28 stopni Celsjusza. Ostatnim z istotnych wyznaczników pogodowych dla turystów jest ilość nasłonecznionych godzin w ciągu dnia, który w tym przypadku równa jest dziewięć.

Ciepło – zimno

Znając uśrednione dane jeśli chodzi o warunki pogodowe w Grecji w miesiącu wrześniu, pokusić się można o znalezienie miejsc najcieplejszych i najzimniejszych w tym okresie, choć mówiąc najzimniejsze wiedzieć trzeba, że różnice temperaturowe nie będą znaczne. I tak oto jednym z najcieplejszych miejsc Grecji w miesiącu wrześniu jest Kos, podczas gdy do miejsc stosunkowo chłodniejszych zaliczyć można Paros, Naxos oraz Mykonos, gdzie średnie temperatury powietrza w ciągu dnia wynoszą niewiele ponad 23 stopnie Celsjusza.

Jak spędzić ciekawie wrzesień w Grecji?

Pomysłów na to, jak spędzić wrzesień w Grecji, jest co najmniej kilka, ale chyba najlepsze z nich to wycieczki fakultatywne w Grecji, które umożliwiają nam dotarcie do najbardziej atrakcyjnych miejsc Wybrzeża. Dla lepszej ilustracji, podajemy przykłady programów kilku najciekawszych naszym zdaniem wycieczek tego typu: Wycieczka na Kretę – Knossos i Heraklion Knossos to miejsce owiane tajemnicą, znajdują się tu bowiem ruiny pałacu – labiryntu, w którym zamieszkiwał legendarny Minotaur – pół byk, pół człowiek; Heraklion z kolei, pozwala nam przekonać się na własne oczy, jak wyglądały ówczesne fortyfikacje obronne Grecji.

Rejs do Gramvoussa.

Gramnoussa to niezamieszkała wyspa grecka, na której znajdują się między innymi: laguna Balos – z lazurową wodą i możliwością kąpieli, nurkowania oraz plażowania oraz dobrze zachowana XVI-wieczna wenecka twierdza.

Wycieczka do Elafonisi.

Elafonisi to jedna z bardziej malowniczych wysepek na obszarze południowo-zachodnim Krety; historycznie bardzo ważna, ze względu na fakt, iż miała tu miejsce okrutna rzeź, jakiej dokonali na miejscowej ludności Turcy w 1824 r.