Czy warto odwiedzić Grecję w miesiącu sierpniu? Porady dla turystów wybierających się do Grecji w sierpniu. Czy nie jest za gorąco na wczasy?

Pogoda w Grecji w sierpniu – temperatury.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w Grecji, gdyż temperatury powietrza w dzień wynoszą nawet 34’ C, a w nocy około 27’ C. Temperatura wody wynosi średnio 25’ C, zatem nikt nie może narzekać. Na wybrzeżach często wieje delikatny wiaterek, który przyjemnie chłodzi zgrzane ciała. Można pływać, spacerować, zwiedzać i podziwiać wspaniałe okolice. Można również wybrać się do licznych muzeum w celu poznania bogatej historii tego państwa lub też zapisać się na kurs nurkowania czy żeglowania. Możliwości są praktycznie nieograniczone i nawet najwybredniejsi nie powinni narzekać. Jeżeli te wszystkie atrakcje nam się już znudzą, to warto pomyśleć o pamiątkach dla siebie i prezentach dla bliskich, czas wybrać się na zakupy.

Sierpień w Grecji – czy nie jest za gorąco.

Na gorący sierpień w Grecji przypada szczyt sezonu turystycznego. Klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski sprawia, że sierpień w Grecji stwarza bardzo korzystne warunki na wypoczynek.

Na zachodzie panuje wilgotna odmiana klimatu śródziemnomorskiego, a na wschodzie odmiana sucha. Poza terenami wysokogórskimi opady w sierpniu występują bardzo rzadko. 
W rejonie morza Egejskiego w sierpniu wieje lekki, przyjemny wiaterek, określany nazwą meltemi. Daje on orzeźwienie w upalne, letnie dni. Nie jest wtedy zbyt gorąco.

Pogoda, temperatury, klimat – Korfu, Kreta, Riwiera Olimpijska

Grecki sierpień to czas wysokich temperatur i wspaniałej, słonecznej pogody. Średnia temperatura powietrza wynosi 30 stopni C. Oto wykaz średnich sierpniowych temperatur dla wybranych rejonów turystycznych Grecji, z uwzględnieniem średniej ilości dni deszczowych i godzin słonecznych:

KorfuRiwiera OlimpijskaKreta
Temperatura w dzień323329
Temperatura w nocy182022
Temperatura wody242525
Ilość godzin słonecznych111012
Ilość dni deszczowych230

Nie każdy lubi upały. Czy jechać do Grecji w sierpniu?

Czy warto odwiedzić Grecję w miesiącu sierpniu?

Jeżeli lubisz słoneczną pogodę i nie przeszkadza Ci upał, śmiało możesz wybrać ten miesiąc na wyprawę do Grecji. Trzeba jednak liczyć się z tym, że upały wynoszące ponad 30 stopni Celsjusza mogą dawać się mocno we znaki. Konieczne jest picie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej, pokrywanie skóry kremami z filtrem UV oraz noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych. Gdy słońce znajduje się w zenicie, lepiej unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Najlepiej opalać się po południu, po godzinie 16:00 – kąpiel słoneczna o godzinie 12:00 może zakończyć się nawet poparzeniami skóry!

Dla osób, które nienajlepiej znoszą upały, sierpień nie jest najlepszym miesiącem na wycieczkę do Grecji. W takim przypadku lepiej wybrać czerwiec lub lipiec, albo wrzesień, kiedy nadal jeszcze świeci słońce. Inną kwestią jest intensywność ruchu turystycznego. 
Sierpień w Grecji to miesiąc prawdziwej inwazji turystów. Wszędzie panuje tłok, ścisk i gwar, a zatem jeżeli szukasz odpoczynku i spokoju, wybierz inne miesiące.

Miłośnicy greckich klimatów, z pewnością będą obstawali przy opinii, iż Grecja piękna jest o każdej porze roku. Nie trudno się z tym faktem nie zgodzić, gdyż jest to kraina o bardzo dużej liczbie godzin i dni słonecznych, przy czym należy podkreślić, że sierpień w Grecji to jeden z trudniejszych miesięcy. Wtedy panujące temperatury powietrza kształtują się w granicy 23 – 33 st.C, zaś temperatura wody osiąga wówczas 25 st.C. Jak zdradzają miejscowi, najchłodniej jest mniej więcej do godziny 13-ej, później temperatura zaczyna wzrastać do takiego stopnia, że wielu pracowników udaje się wówczas na odpoczynek, czyli tak zwaną sjestę. Sierpień w Grecji bywa również „trudny”, z racji na liczbę przybywających i goszczących na Wybrzeżu turystów. Z pewnością, nie jest to dobry czas na bezpieczne wakacje z dzieckiem lub romantyczną wyprawę we dwoje.

Sierpniowe wydarzenia kulturalne

To jedna z tych atrakcji turystycznych, która sprawia, iż sierpień w Grecji, można zaliczyć do naprawdę udanego wypoczynku. Sierpień w Grecji to między innymi, hucznie obchodzone w całym kraju Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchodzone jest ono 15 sierpnia jako święto narodowe. Wtedy też większość urzędów i sklepów jest nieczynnych. W sierpniu w Grecji odbywa się również Międzynarodowy Festiwal Muzyki. Jego stolicą jest wyspa Aigina. Sporą atrakcją jest także Festiwal Pełni Księżyca. W zależności od indywidualnych ustaleń, odbywa się on co roku gdzie indziej. Istnieje jednak pewne „uniwersalne” miejsce czynne do północy, z którego można obserwować starożytne ruiny oświetlane blaskiem księżyca, a jest nim dumny Akropol.

Grecja w sierpniu daje nam również możliwość uczestniczenia w takich festiwalach jak: Festiwale Muzyki, Tańca i Sztuki, Festiwal Wina, Festiwal Tragedii Greckiej czy Festiwal Rybacki. Wszystkie te święta, to doskonała okazja dla nas Europejczyków, by przekonać się na własne oczy co oznacza grecki temperament i na czym polega prawdziwa zabawa w greckim wydaniu. Turyści, którzy zdecydują się wziąć w nich udział, mogą skosztować pysznej greckiej kuchni, posłuchać greckich rytmów oraz nauczyć się greckiego tańca.