Pogoda i temperatury w Grecji w lipcu. Jeśli nie w czerwcu, to zazwyczaj w lipcu rzesze turystów udają się na zasłużony, a często i wymarzony odpoczynek. Lipiec – pogoda, temperatury, klimat …

Lipiec w Grecji dedykowany jest głównie miłośnikom prawdziwych tropików, gdyż panują wówczas bardzo wysokie temperatury powietrza, które sięgają średnio 20 – 32 st.C a w niektórych miejscach (głównie Południe Grecji) mogą przekroczyć nawet 40 st.C.

Sprawdź aktualną pogodę w Grecji:

http://www.emy.gr/emy/en/

https://meteobox.com/greece/

Wtedy też panuje dość sprzyjająca temperatura wody, sięgająca średnio 22-25 st.C. Osoby, które planują spędzić lipiec w Grecji, muszą być przygotowane nie tylko na bardzo wysokie temperatury, ale również na zatłoczone plaże i bardzo wysokie ceny. Wszystko to ma związek z faktem, że to właśnie wtedy rozpoczyna się szczyt sezonu turystycznego w Grecji. Grecja w lipcu to także dużo wyższy standard świadczonych przez lokalne hotele usług. Ma to związek głównie z natłokiem turystów, którzy raz zachęceni doskonałymi warunkami, z pewnością powrócą tu jeszcze nie raz, a na pewno zareklamują Grecję znajomym.

Lipcowy meltemi.

Sporym „ułatwieniem” dla turystów, którzy pragną spędzić lipiec w Grecji, jest pojawiający się wówczas na obszarze kraju meltemi czyli przyjemny, aczkolwiek dość silny i chłodny wiatr z północy. Najczęściej pojawia się on w południe. Najsilniej wieje w ciągu dnia, zaś niemal zupełnie cichnie o zmroku. Meltemi określany jest jako wiatr wielodniowy – oznacza to w praktyce, że może on nie ustawać od 3-ech do 10-ciu dni. Jego zbawiennym wpływem, jest nie tylko wyraźnie odczuwana przez plażowiczów i żeglarzy ulga, ale również obniżenie wilgotności powietrza oraz znaczne poprawienie widoczności na morzu. Warto przy tym podkreślić, że ma on też udział w wytwarzaniu wysokich – sięgających nawet 5-ciu metrów – fal morskich. Te najwyższe powstają najczęściej między Cykladami a archipelagiem Dodekanezu.

Klimat w Grecji, temperatury

Jeśli nie w czerwcu, to zazwyczaj w lipcu rzesze turystów udają się na zasłużony, a często i wymarzony odpoczynek. W wielu europejskich krajach ludność masowo wręcz decyduje się na spędzenie tygodnia lub dwóch zagranicą. Na fakt ten w dużej mierze wpływa lokalny klimat i letnie warunki pogodowe, które najczęściej nie są pewne – chłodne, deszczowe lato nie sprzyja wypoczywaniu w przeciwieństwie do upalnych, letnich miesięcy w tzw. ciepłych krajach. Dokąd więc udają się turyści? W wielu przypadkach jest to Hiszpania, Włochy lub Grecja.

Grecja znajduje się na skrzyżowaniu dwóch kontynentów. W zależności od regionu mamy tutaj różny klimat, w niektórych regionach panuje klimat podzwrotnikowy, zaś w innych – śródziemnomorski.

W Północnej części Grecji klimat jest bardzo podobny do tego, który mamy w Polsce. Za to na południu jest już całkowicie inny świat. Lato jest gorące i suche, a temperatura waha się pomiędzy 27 a 30ºC. Czasami upały sięgają nawet 40°C. Mimo tego, nie odczuwa się jakoś szczególnie gorąca. A to z powodu meltów – wiejących z północy wiatrów.

Okres turystyczny w Grecji

Wiele książek oraz przewodników o Grecji zgodnie twierdzi, ze najlepszym okresem na odwiedzenie tego kraju są miesiące maj i czerwiec. Temperatura w tym okresie jest już dosyć wysoka, ale nie mamy jeszcze do czynienia z upałami, które zdarzają się, zwłaszcza w południowej części Grecji, w lipcu.

Trochę chłodniej jest znowu w sierpniu i wrześniu, ale to właśnie wtedy woda w tym regionie jest najcieplejsza.


Czy warto odwiedzić Grecję w lipcu? 

Grecja w lipcu to zdecydowanie miejsce przyjazne dla turysty. Jeżeli jednak nie lubimy tłumów, a mimo to chcemy odwiedzić ten kraj właśnie w tym miesiącu, być może warto zastanowić się nad wyborem któregoś z mniej popularnych miejsc? Być może opłaci nam się udać gdzieś, gdzie jeszcze nie było nikogo z naszych znajomych i odkryć jakieś wspaniałe, niezapomniane miejsce?

Co robić w lipcu w Grecji?

Możliwości – wbrew pozorom – jest wiele. Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się piękne greckie plaże. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o wylegiwanie się na cieplutkim piasku czy relaksowanie na leżaku. Otóż lipiec w Grecji, to również świetna okazja do aktywności związanej z wodą. Mowa tu o takich atrakcjach jak: windsurfing, skutery wodne, narty wodne, wypożyczalnie łódek czy rowerów wodnych i oczywiście nurkowanie. Otworem stoją też przed nami wszelkie greckie lokale rozrywkowe typu: bary czy tawerny. Jednakże należy mieć na uwadze fakt, że w lipcu większość z nich przeżywa prawdziwe oblężenie.

Lipiec w Grecji

Jak na letni miesiąc przystało, Grecja w lipcu serwuje odwiedzającym idealne warunki do relaksu, kąpieli morskich, beztroskiego lenistwa na plaży czy w przyhotelowym basenie, jak i pieszych wycieczek pozwalających na zwiedzanie ciekawych miejsc i pozostałości po budowlach z okresu starożytności. Wysokie temperatury powietrza w ciągu dnia, jak i w nocy nie pozwalają zapomnieć o trwającym lecie. Długi, pełen słońca dzień rozpieszcza każdego turystę, a ciepła woda morska sprawia, że na kąpiel w Morzu Egejskim skusi się naprawdę każdy.

Pomimo wysokiej temperatury i upałów to właśnie na lipiec przypada szczyt sezonu turystycznego w Grecji. Największe ośrodki turystyczne są wtedy wypełnione po brzegi turystami. Tawerny i restauracje są oblegane i czasami trudno jest znaleźć wolne miejsce. Z drugiej strony, to właśnie w tym okresie w greckich hotelach panuje najwyższy standard. 
Należy pamiętać o tym, że nawet bardzo wysoka temperatura może zostać zneutralizowana przez wiatr. Jest to bardzo przyjemne, ale bywa również zwodnicze, ponieważ podczas takiej pogody możemy zapomnieć o tym, że nad naszymi głowami cały czas świeci bardzo mocne słońce. Łatwo wtedy o przegrzanie organizmu i udar słoneczny.

Lipcowe temperatury

Bez wątpienia lipiec, wraz z sierpniem to dwa najcieplejsze miesiące w Grecji. Średnie dzienne temperatury powietrza sięgają tu nawet 32 stopni Celsjusza. Z kolei nocne amplitudy powietrza wahają się w przedziale od 18 do 22 stopni Celsjusza. Ilość godzin słonecznych w ciągu doby wynosi 12. Wyjątkiem są Santorini, Ios i Kreta, gdzie aż w ciągu 13 godzi turyści cieszyć się mogą promieniami słońca. Spragnieni letnich, morskich kąpieli pokochają lipcowe warunki pogodowe panujące w Grecji. Temperatura wody wynosi bowiem w tym miesiącu 24 – 25 stopni Celsjusza, lub jak to ma miejsce w Kalymnos, Karpathos lub Kos – nawet 27 stopni Celsjusza.