W poszukiwaniu śnieżnych i długich tras narciarskich, w połączeniu z pięknymi, zapierającymi dech w piersi widokami, a także degustacją typowego włoskiego wina, warto wybrać się do Doliny Aosty, która znajduje się w północno – zachodnich Włoszech i graniczy z Francją i Szwajcarią.
Dlaczego na narty do Doliny Aosty? – przewodnik turystyczny
Na długich górskich szlakach, obejmujących wyższe partie Alp włoskich i francuskich jesteśmy tylko my i niezapomniana przygoda z nartami. Wieczorem możemy raczyć się lampką dobrego wina, albo podziwiać piękne krajobrazy. Majestatyczne góry ze szczytem Mont Blanc, skąpane w słońcu i połyskujące lodowcami na najwyższych partiach, z pewnością warte są uwiecznienia na niejednej fotografii. Pełnego widoku dopełniają liczne doliny i wartkie, często wylewne rzeki. Granicą doliny od północy są Alpy Pennińskie, od południa natomiast Alpy Graickie.
Na obszarze Aosty porozumiemy się nie tylko językiem włoskim, ale także i francuskim. Dolina co roku przyciąga wielu narciarzy, zlokalizowane są tam aż cztery rejony narciarskie: Cervinia, Courmayeur, Monterosa Ski oraz La Thuile. Konkurencja sąsiednich gór, sprawia, że w dolinie Aosty utrzymany jest prawdziwy swojski klimat włoskich prowincji, a do tego baza wypadowa i narciarska jest na prawdę świetnie utrzymana. Brak natomiast tłumów, sprawia, że na stokach jeździ się przyjemnie i chce się tam, co roku wracać.
Coś dla ducha i dla ciała – zimowe atrakcje w Dolinie Aosty
Dolina Aosty przekonuje turystów nie tylko rewelacyjnymi warunkami narciarskimi, na stokach zlokalizowanych jest pełno małych uroczych knajpek i schronisk, gdzie nie tylko spotkamy się z rodzinną i ciepłą atmosferą, ale będziemy mogli skosztować smacznych i prostych zarazem dań włoskich. Nie zabraknie pysznej włoskiej oliwy, mozzarelli, bazylii czy dobrego wina. Tam rzadziej znajdziemy fast – foodowe potrawy, stacje te bowiem nastawione są na urok tradycyjnej, rodzinnej kuchni, co z pewnością na długo zapada w pamięci zmęczonym, po długich zjazdach narciarskich turystom.
Dolina wina i średniowiecznych zamków – zwiedzanie i degustacja
Z czego jeszcze słynie Dolina Aosty to z winnic, które usytuowane są na bardzo stromych zboczach, na wąskich tarasach. Winnice o tyle przyciągają uwagę, że winorośle usadowione są na pergolach, a dodatkowo są one zlokalizowane u podnóży średniowiecznych zamków, które można też zwiedzić przy okazji degustacji czy zakupu wina. Nie sposób bowiem planować urlop w Dolinie Aosty i nie spróbować win z lokalnej produkcji, z winnic znajdujących się około 1000 m. n.p.m. Na uwagę zasługuje winoteka, zlokalizowana w piwnicach starej budowli, jeszcze z czasów XV wieku, gdzie znajdziemy niemalże cały przegląd win lokalnych. Winoteka ta mieści się w Taberna ad Forum Aosta via De Sales 11.
Przewodnik turystyczny – jak dojechać?
Do Aosty możemy wybrać się samochodem, choć w zimowych warunkach może to oznaczać około jednego dnia jazdy. Alternatywą jest podróż samolotem, przy czym najbliższe lotnisko znajduje się w Mediolanie. Bez problemu znajdziemy wiele połączeń między Warszawą a Mediolanem. Z Mediolanu do Doliny Aosty odległość wynosi około 180 kilometrów. Inną ewentualnością pozostaje jeszcze czarterowany samolot do Turynu, który od Doliny Aosty oddalony jest jakieś 114 kilometrów.