Jezioro Garda należy do najpiękniejszych i najbardziej słonecznych włoskich jezior górskich.
Warto podkreślić fakt, iż włoska sieć rzeczna jest dość gęsta, przede wszystkim na północy i biorący początek w Alpach. Najdłuższą rzeką jest Pad mająca 652 km., biegnący z zachodu na wschód przez Nizinę Padańską. Do najdłuższych rzek należy Tyber o długości 405 km., Adda-313 km., Arno-241 km. Większa część rzek alpejskich przedostaje się przez wielkie jeziora, mające bardzo ważną rolę w reżimie wodnym północnych Włoch. Duże, naturalne zbiorniki wodne mające 1500 mld m3 to właśnie Garda-370 km2, Maggiore-212 km2 i Como-146 km2. Jezioro Garda powstało wskutek ruchów lodowców, a uformowanie się obecnej postaci trwało 4 epoki lodowe. Podczas epok geologicznych powstało ‘fato benacense’, czyli różnica między brzegami lewym(Brescianskim) a prawym (Veronskim). Lodowce dzięki swoim ruchom uformowały tak cudownie pagórki i stoki jeziora, że dzisiaj z zapartym tchem możemy je podziwiać.
Jezioro zachwyca swym pięknem i krystaliczną czystością, pozwalając zanurzyć dłonie, by móc się przekonać o tym osobiście. Jezioro otoczone starymi miasteczkami, z przyjaźnie nastawionymi mieszkańcami, zapraszają turystów do odpoczynku.
Włosi swoją gościnnością zaskakują odwiedzających z całego świata obcokrajowców, chętnie spędzających nad jeziorem okres wakacji.
Malownicze miejscowości raczące rosnącymi cytrynowcami przyciągają kolorem i egzotyką. Jednym z najważniejszych elementów gospodarki tych terenów jest oczywiście turystyka, dzięki którym rozwija się działalność wytwórcza, przemysł papierniczy, rzemiosło. Wspaniałości podziwiane przez przybyszy z całą pewnością zostaną nie zapomniane na całe życie. Znajdujące się tam budowle i kościoły wybudowane w stylu barokowym, tak jak Kościół Dell’Inviolata wzbudzają niesamowity podziw. Garda leży między Wenecją a Mediolanem, podzielona na trzy regiony Lombardię, Wenecję Euganejską, oraz Trydent-Górną Adygę ukazuje pięć wysp, a największa to Isola del Garda. Ukończona szosa otaczająca jezioro umożliwia dotarcie do wszystkich zakamarków tego cudownego miejsca.
Klimat tam występujący sprzyja uprawianiu windsurfingu. Pogoda dla zwiedzających dobra. Lato umiarkowane, nie upalne, a zimy delikatne i łagodne. Wszystko to dzięki stykającym się bryzom delikatnie przechodzącym i nakładającym się na siebie.
Riviera Bresciana pięknie obrośnięta gajem oliwek, winorośli i drzewek cytrusowych zachwycają zapachem. Ciekawość turystów może zaspokoić fakt, iż owoce służą do produkcji doskonałych win. Warto przedstawić drogi do Jeziora Garda po to aby w stu procentach tam móc dotrzeć.
Przygodę można rozpocząć z Niemiec, lub Szwajcarii. Zdecydowanie krótszą drogą jest przez Szwajcarię, docierając do tunelu Gottard’a. Jest to dobra droga do Chiasso, ale jej zmianie ulega fakt w momencie świąt, gdzie tworzą się kolejki. W ostateczności i tak udaje się nam dostać do Mediolanu. Inną znacznie dłuższą lecz mającą więcej wygód i walorów jest droga prowadząca przez Niemcy.
Dla kierowców nie ma ograniczenia prędkości, a turyści bez zbędnych formalności przedostają się przez otwarte przejście graniczne w Austrii. Wycieczka zapowiada się imponująco dając nam spokój wybory, by dotrzeć do upragnionego celu. Będąc na miejscu możemy być pełni łagodności i harmonii z przyrodą Jeziora Granda oddać się wszelkim przyjemnością jakie to miejsce oferuje. Wiedząc, że temperatura nad jeziorem jest dodatnia pozwolimy sobie na kąpiel dającą orzeźwienie.
Temperatura w styczniu wynosi ok. 10 stopni, a lipcową porą 35 stopni. Pozytywny wpływ Jeziora pozwała utrzymywać ciepło zimowymi chwilami, co daje wiele magii i wspomnień.