Ciekawostki o Turcji.
- Istambuł leży na dwóch kontynentach – w Europie i w Azji. Nie ma na świecie drugiego takiego międzykontynentalnego miasta.
- Każdy zna legendarną sentencję wypowiedzianą przez Juliusza Cezara: „Veni, vidi, vici” („Przybyłem, zobaczyłem, zwyciężyłem”). Cezar wymówił te słynne słowa właśnie w Turcji, podbijając Pontus – starożytne królestwo położone nad brzegiem Morza Czarnego.
- Homer, król Midas, Święty Paweł Apostoł, Herodot – wszystkie te legendarne osobistości przebywały w Anatolii.
- Święty Mikołaj kojarzy się przede wszystkim z mroźną Laponią, ale mało kto wie, że według podania przyszedł na świat nieopodal Antalyi, dzisiejszego tureckiego kurortu.
- Najwyższa góra Turcji, Ararat (przeszło 5000 metrów n.p.m.) to szczyt, na którym biblijna Arka Noego zakończyła swój rejs.
- Dla Turków flaga państwowa to prawdziwa świętość, dlatego na symbole narodowe można się tutaj natknąć praktycznie na każdym kroku.
- W większości tureckich budynków użyteczności publicznej (np. w hotelach, pensjonatach, muzeach) na suficie znajduje się czarna strzałka. Pokazuje ona kierunek Mekki – w tę stronę muszą być skierowani muzułmanie podczas swych codziennych modlitw.
- Turcja to kraj, w którym 98 % obywateli wyznaje islam. Z tego powodu w każdym tureckim mieście znajduje sie meczet.
- Meczety różnią się od siebie nie tylko wielkością, ale również ilością minaretów, czyli charakterystycznych islamskich wieżyczek. Duża ilość minaretów przy meczecie świadczy o tym, że na modlitwie zbiera się tu duża ilość wiernych.
- Każdy Turek to wielki patriota, dlatego żaden z nich nigdy nie wyrzeknie złego słowa o swoim kraju. Nawet jeżeli sytuacja w kraju nie jest najlepsza, Turek nigdy nie skrytykuje swojej ojczyzny. Kiedy Turek słyszy, że obcokrajowiec narzeka na swój kraj, stwierdza, że ów nie powinien w nim w ogóle mieszkać.
- Starożytna Wojna Trojańska rozgrywała się m.in. na terenie zachodniej Turcji, dlatego można tu zobaczyć posąg słynnego konia trojańskiego.
- W Anatolii nagrywano film „Gwiezdne wojny” – miasteczko filmowe istnieje do dziś i jest udostępnione turystom do zwiedzania.