Alanya – prognoza pogody na dziś, jutro i pojutrze. Przedstawienie temperatur powietrza wody w Alanya w ciągu roku.

Alanya – klimat

Alanaya mieści się w obszarze klimatu podzwrotnikowego. Jednak kurort położony nad brzegiem Morza Śródziemnego posiada również cechy klimatu śródziemnomorskiego. Region, w którym znajduje się Alanya nazywany jest potocznie Riwiera Turecką, jest to jeden z najczęściej obleganych obszarów w całej Turcji przez turystów. Przyczynia się do tego fantastyczna pogoda. Urlopowicze mają bardzo wysoką gwarancję bezchmurnych dni – jest ich ponad 300 w całym roku, dlatego turyści praktycznie zawsze przyjeżdżają z Turcji wypoczęci i pięknie opaleni. Jednak pełnia sezonu turystycznego rozpoczyna się tutaj dopiero w maju, a kończy na przełomie października i listopada. W sezonie zimowym, ciepłych dni również nie brakuje. Sporą niedogodnością mogą być ulewne deszcze, na szczęście i w takie deszczowe dni pojawiają się zza chmur prześwity promieni słonecznych.

Alanya – prognoza pogody na dziś, jutro, pojutrze,

Mimo zachęcającego klimatu, przed samym wyjazdem dobrze jest sprawdzić pogodę na najbliższe dni. Istnieje bardzo dużo serwisów informacyjnych w Internecie, dzięki którym można systematycznie śledzić zarówno pogodę krótkoterminową na trzy dni, jak i długoterminową na okres trwający minimum dwa tygodnie. Pozwoli to na lepsze przygotowanie się do podróży pod względem warunków atmosferycznych. I jeśli będą przewidywane niewielkie opady deszczu lub chłodniejsze dni, to można spakować więcej ciepłych ubrań. 

Alanya – temperatury

Temperatury w ciągi całego roku w Alanya przedstawiają się następująco:

MiesiącTemp. Max.
Powietrza
[°C]
Temp. Min.
Powietrza
[°C]
Średnia temp.
Wody
[°C]
styczeń15616
luty16716
marzec18816
kwiecień211117
maj261620
czerwiec301923
lipiec342325
sierpień332227
wrzesień311926
październik271523
listopad221120
grudzień17818


Dane w powyższej tabeli wskazują na to, że najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień. Jednak temperatury powyżej 30°C występują już w czerwcu, a poniżej tej wartości spadają dopiero w październiku. Noce są w tym czasie bardzo ciepłe, temperatury praktycznie nie spadają poniżej 20°C. Temperatura wody w Morzu Śródziemnym jest sprzyjająca do kąpieli niemalże przez cały rok. Słupek rtęci przeważnie wskazuje wyższą wartość w porównaniu do minimalnej temperatury powietrza. Od grudnia do marca w Alanya jest zdecydowanie zmniejszony ruch turystyczny, ze względu na większą ilość deszczowych dni.