Informacje o Alpach Kotyjskich. Wskazówki na temat przewodników, map oraz pogody. Ze względu na swoje położenie Alpy Kotyjskie posiadają wspaniałe warunki do uprawiania zarówno turystyki letniej jak i zimowej.

Wspinaczka na Monte Viso – po niemiecku.

Alpy Kotysjkie są częścią Alp Zachodnich. Położone są na pograniczu francusko – włoskim, na północ od Lazurowego Wybrzeża. Ich najwyższym szczytem jest położony w całości po włoskiej stronie Monte Viso liczący 3843 metry nad poziomem morza. Wspaniałe, surowe, górskie widoki przyciągają tu wielu turystów. Większość z nich stanowią oczywiście narciarze, którzy doceniają tutejsze świetnie przygotowane trasy narciarskie w okolicach Risoul – Vars oraz względny spokój i mniejszy tłok niż w położonych dalej na północ największych kurortach okolic Grenoble czy Chamonix.

Alpy Kotyjskie – pogoda

Pomimo tego, że Alpy Kotyjskie leżą na południu Francji i niedaleko stąd na Lazurowe Wybrzeże Morza Śródziemnego to nie można zapominać, że duże wysokości wpływają znacznie na surowość klimatu. Powyżej 2500 metrów utrzymuje się tu stała pokrywa śnieżna oraz lodowiec. Oznacza to także, że pomimo dużego nasłonecznienia temperatury są tu niższe niż na wybrzeżu. Dodatkowo należy pamiętać, że rajon Alp Zachodnich należy do najbardziej wilgotnych części tych gór. Sumy opadów w tej okolicy dochodzą nawet do 4000 mm rocznie.

Alpy Kotyjskie – temperatura i opady

Ze względu na swoje położenie Alpy Kotyjskie posiadają wspaniałe warunki do uprawiania zarówno turystyki letniej jak i zimowej. Latem jest tu bowiem bardzo ciepło, ale nie upalnie. Z kolei zimy są śnieżne ale stosunkowo łagodne. Na dobre warunki narciarskie dodatkowo wpływa fakt, że na wysokościach utrzymuje się całoroczna pokrywa śnieżna. Poniższe tabele przedstawiają średnie temperatur w ciągu roku oraz ilość dni deszczowych w ciągu roku. Średnie temperatury w ciągu roku – w stopniach Celsjusza

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSierpieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
2481318212423191372

Średnia ilość dni deszczowych w kolejnych miesiącach

StyczeńLutyMarzecKwiecieńMajCzerwiecLipiecSiepieńWrzesieńPaździernikListopadGrudzień
3468810665775

Alpy Kotyjskie – jakie przewodniki i mapę wybrać

Wybierając się w Alpy Kotyjskie dobrze jest zabrać ze sobą przewodnik i mapę żeby na miejscu nie denerwować się ewentualnym zgubieniem oraz zobaczyć to co jest najbardziej godne uwagi. Wybierając przewodnik należy się kierować przede wszystkim charakterem wyjazdu. Jeżeli nastawiamy się głównie na wycieczki objazdowe warto zajrzeć do któregoś z ogólnych przewodników po Francji. Wydają je między innymi wydawnictwa Pascal, Wiedza i Życie czy anglojęzyczne Lonely Planet. Z kolei jeżeli mamy w planach wędrówki górskie lepiej skorzystać z przewodników specjalistycznych. Jednym z najlepszych jest przewodnik Alpejskie Trzytysięczniki. Tom III Alpy Zachodnie wydawnictwa Sklep Podróżnika. Dobrze jest zabrać ze sobą także mapy. Przede wszystkim mapę drogową Francji a także dokładniejsze mapy regionu. Dla zmotoryzowanych turystów firma Michellin ma w ofercie dwie mapy turystyczno – samochodowe tych terenów w skali 1:200000:

  • Provence-Alpes-Cote d’Azur
  • Rhone-Alpes

Wybierając się na wycieczki górskie warto zabrać ze sobą dokładne mapy turystyczne obejmujące mniejsze obszary. Zdecydowana ich większość wydawana jest przez lokalne wydawnictwa francuskie.