Kayseri jest miastem o bogatej i bardzo odległej historii. W pierwszych latach swojego istnienia było ważnym ośrodkiem handlu. Najlepszy jego okres przypada na czasy seldżuckie. Położone jest u stóp wulkanu Mt.Erciyes. Największymi zabytkami kraju są Meczet seldżucki Hunat Hatyn Camii pochodzący z 1228 roku. Obok meczetu zlokalizowano medresę wybudowaną ok. 10 lat później. W jej wnętrzu znajduje się grobowiec księżniczki.
Na obszarze Kayseri jest mnóstwo innych zabytków głównie meczetów i medres. Duże wrażenie robi na turystach Doner Kumbet. Jest to mauzoleum sułtana seldżuckiego. W okolicach znajduje się wiele podziemnych miast o ogromnej powierzchni. Służyły one niegdyś za schronienie dla chrześcijan prześladowanych przez Rzymian. Najgłębsze miasto znajduje się 85 metrów pod ziemią i zlokalizowane jest na obszarze Derinkuyu. Na kompleks podziemny składają się tutaj piwnice, stajnie, kościoły i winiarnie. W Kaymakali podziemne miasto ma cztery poziomy. Kwintesencją jest tutaj jednonawowy kościół opatrzony dwiema absydami.
Ciekawe miasto podziemne znajduje się również w Tatlarin. W podziemiach jest bardzo wiele kościołów pełniących funkcję monasterów. Według archeologów nie było na tym obszarze stałego osadnictwa.