Jednym z najludniejszych Państw Europy, gdzie na 1km2 przypada około 200 osób i gdzie edukacja osiągnęła najwyższy możliwy poziom są Włochy. Państwo położone na Półwyspie Apenińskim, które postrzegane jest jako jedne z silniej uprzemysłowionych, a tym samym i bogatych. Nic w tym dziwnego. Włochy należą bowiem do tzw. G8, czyli grupy ośmiu najbardziej wpływowych państw świata. Po części wpływ na zamożność tego państwa ma niebywale rozwinięta branża turystyczna. Ludność z całego wręcz świata spędza wczasy we Włoszech zarówno latem, jak i zimą. 

Czy warto?

Bez wątpienia to właśnie rzesze turystów pojawiających się każdego roku we Włoszech są niezbitym dowodem na atrakcyjność tego regionu. Część z nich decyduje się na wypad we włoskie Alpy. Inni wolą zażyć kąpieli w ciepłych wodach Adriatyku i wygrzać się na piaszczystych, nadmorskich plażach. Są i tacy, dla których najlepszym sposobem spędzania wakacji na ziemiach włoskich są wycieczki – z opłaconym uprzednio przewodnikiem lub na własny rachunek, bazując niekiedy na intuicji, innymi razy na internetowych zasobach i trasach wyznaczonych przez popularne portale turystyczne. Jakkolwiek byśmy się nie szykowali, Włochy i ich zakątki z pewnością nas nie zawiodą.

Co warto zobaczyć we Włoszech?

Najczęściej obieranymi kierunkami są Rzym, Florencja, Mediolan oraz Wenecja. Cztery, jakże odmienne w swym wyglądzie i atrakcjach turystycznych miasta. Spiczasty zamek Sworzów, czy freski Leonarda da Vinci ściągają do Mediolanu praktycznie każdego. Przepełniony zabytkami, kawiarenkami i pubami Rzym, jak na stolicę przystało to wręcz obowiązkowy punkt większości wycieczek. Z kolei Florencja cieszy się popularnością odwiedzających głównie za sprawą licznych zabytków architektury, a wśród nich mostem Ponte Vecchio oraz katedrą Duomo. Wenecja zaś, to ulubione miejsce wszystkich zakochanych, romantyczna podróż gondolą po weneckich alejkach morskich to niezapomniane przeżycie dla większości par.

Rzym, Wenecja, Krzywa Wieża w Pizie, Monte Cassino to tylko jedne z wielu atrakcje które czekają na Ciebie w wakacje we Włoszech. Gdzie najlepiej spędzić wczasy we Włoszech, Odpowiedź jest banalnie prosta: nad morzem:-) Jedne z wielu ciekawych miejscowości wypoczynkowych to Rimini, Lignano, Baleria, Rimini. Nie zapominajmy także o północy Włoch. Jest to bogatszy region. Jednym z ciekawszych miejsc jest malownicze jezioro Garda z krystalicznie czystą wodą. Piękne krajobrazy zachęcają do wycieczek pieszych i rowerowych. Stąd też jest niedaleko do Milanu, Bolonii, czy wspomnianej wcześniej Wenecji. Leży u podnóża Alp Włoskich więc przez wiele miesięcy w roku można skorzystać z jazdy na nartach. Największe kurorty narciarskie we Włoszech to Marilleva, Folgarida, Madonna di Campiglio. Te doskonałe ośrodki narciarskie dysponujące bogatą bazą hotelową, zachęcają do odwiedzenia Alp.

Bardzo piękne miejsca znajdują się również na Sycylii i Sardynii. Są to mniej rozwinięte regiony Włoch i przez to biedniejsze, ale dla turystów to jeszcze większa atrakcja. Najpiękniejsze plaże na Sycylii znajdują się m.in.. W okolicach Cefalu oraz Tarminy. Na Sycylii słońce świeci niemal przez wszystkie dni w roku. Sycylia, tak samo jak reszta Włoch może pochwalić się wieloma zabytkami. Dodajmy do tego czystą i spokojną wodę morską i mamy już pomysł na udane wakacje. Sardynia z kolei staje się coraz bardziej popularna wśród turystów. Jedna z atrakcyjniejszych miasteczek włoskich na Sardynii to urocze Sassari, Alghero. Wakacje warto spędzić najlepiej w regionie Costa Smeralda.

Jakie są ceny wycieczek do Włoch?

Pozostaje więc tylko kwestia kosztów takiej przyjemności. Jak się okazuje, wczasy we Włoszech nie należą do najdroższych. Co prawda, znaleźć można i propozycje za kilka tysięcy złotych, z noclegiem w luksusowych apartamentach, kilkoma wycieczkami fakultatywnymi, obszernym basenem tuż przy plaży lub wyciągiem narciarskim na wyciągnięcie ręki i dodatkowymi atrakcjami, jednak standardowa oferta wakacji we Włoszech, obejmująca tygodniowe zakwaterowanie w trzygwiazdkowym hotelu wraz z pełnym wyżywieniem, czyli tzw. opcja all inclusive to koszty rzędu 2000 złotych za osobę. Warto mieć na uwadze także opcje first minute lub last minute w trakcie których ceny wycieczek do Włoch obniżone zostają nawet o 30-40 procent przy zachowaniu wszystkich punktów standardowej oferty.

Jednym z minusów wakacji we Włoszech dla polskiego turysty są wysokie ceny w niektórych popularniejszych miejscach turystycznych. Za jedno piwo w barze w centrum Florencji można zapłacić nawet 10 Euro, a jeśli chcesz przysiąść na chwilę w kafejce zapłacisz dodatkowo za miejsce siedzące.