Czy warto odwiedzić Turcję w maju ?

Na licznych stronach internetowych, w przewodnikach i innych publikacjach dotyczących Turcji czytamy, że maj jest początkiem sezonu turystycznego w tym kraju. Rzeczywiście, można w tym okresie odnotować wyraźny wzrost temperatury, a także poprawę i ustabilizowanie się warunków pogodowych.

Z tych samych źródeł możemy jednak dowiedzieć się również, że najlepszym czasem na wyjazd do tej części świata są miesiące letnie, czerwiec i lipiec. Z drugiej strony, już w maju w Turcji jest już całkiem ciepło, choć nie można powiedzieć, że upalnie.

Maj to tak naprawdę okres wstępny, będący przygotowaniem do właściwego sezonu turystycznego, dlatego też możemy liczyć na to, że wycieczki organizowane przez biura turystyczne w tym miesiącu będą miały niższe ceny. Czy jest to jednak właściwy czas na wzięcie urlopu? Czy warto spędzić maj w Turcji?

Zima w Turcji

Przyjrzyjmy się na początek temu, jaka pogoda dominuje w Turcji na początku sezonu turystycznego. Między grudniem a kwietniem na terenie Turcji panują raczej niskie temperatury. Cała cześć wschodnia kraju jest przykryta śniegiem, a na zachodzie maksymalna temperatura nie przekracza 16°C. Niebo jest raczej pochmurne, występują intensywne opady deszczu i śniegu. Sytuacja poprawia się dopiero w okolicach kwietnia.
Temperatura w rejonie Riwiery Tureckiej sięga nawet do 21°C.

Maj w Turcji – temperatura i opady

Zdecydowaną poprawę pogody przynosi jednak dopiero maj. W niektórych częściach kraju słupek rtęci wznosi się w tym miesiącu do poziomu 25°C, a czasami nawet 30°C. Mimo to, w nocy potrafi być wciąż całkiem chłodno – czasami tylko 9°C. Temperatura wody wacha się w okolicach 19-20°C.

Pogoda jest raczej stabilna, choć bywa pochmurna. Jednakże nawet wtedy temperatura nie spada raczej poniżej 22°C. Stosunkowo rzadko mamy do czynienia z obfitymi opadami, a jeżeli już się to zdarzy, to są to raczej niewielkie, przelotne i ciepłe deszcze.

Oferty biur podroży na wycieczki do Turcji w maju

Zaletą wyjazdu do Turcji w maju jest to, że można uniknąć tłumów w kurortach położonych na Wybrzeżu Egejskim oraz na Riwierze Tureckiej. Wszyscy, którzy tam byli wiedzą, że przeżywają one istne oblężenie w okresie sezonu turystycznego.

W maju turystów nie ma jeszcze tak dużo. Z tego powodu możemy spokojnie zarezerwować hotel, leżący w centrum Alanyi, bez obawy, że codziennie w drogę na plażę będziemy musieli przeciskać się przez tłumy turystów. Mamy także sporą szansę na wynegocjowanie nieco korzystniejszej ceny wycieczki.