Hiszpania czy Lazurowe Wybrzeże.

Costa Brava i Costa del Sol – wizytówki słonecznej Hiszpanii.

W europejskiej klasyfikacji kurortów pierwsze miejsce, i słusznie, należy do francuskiej Riwiery z jej cudownym i pięknym morzem, znakomitej infrastruktury, bulwaru La Croisette, Promenady Anglików, i stolicy najbardziej pożądanych nieruchomości – Monte Carlo. Drugie miejsce na tej liście zajmuje hiszpańskie wybrzeże Costa Brava i Costa del Sol.

Costa Brava.

Costa Brava (hiszp. Dzikie Wybrzeże) – region turystyczny w Katalonii (północno-wschodnia Hiszpania), obejmujący wybrzeże śródziemnomorskie między Blanes a granicą z Francją.


Costa Brava ciągnie się wzdłuż północnego wybrzeża Morza Śródziemnego od granicy francusko- hiszpańskiej i kończy nieopodal północno- wschodnich przedmieść Barcelony. Na długości prawie 200 kilometrów znajdują się hotele w Costa Brava, restauracje i domy letniskowe, które dochodzą niemal do samych plaż. Costa Brava z malowniczym krajobrazem znajduje się w bliskim sąsiedztwie z ekonomiczną stolicą Hiszpanii, Barceloną. 
Kataloński urok i restaurację elity znajdziemy się w miejscowości Roses.


Dzierży od kilku lat honorowy tytuł najlepszej restauracji na świecie. Biskość do Riwiery Francuskiej (4 godziny jazdy samochodem), wygodne połączenia lotnicze z krajów europejskich, i wszystko to przyczynia się, że Costa Brava jest idealnym miejscem na wakacje, i na długi pobyt w północnej części Hiszpanii.

Costa del Sol

Costa del Sol (hiszp. Wybrzeże Słońca) – region turystyczny w Andaluzji (Hiszpania), obejmujący wybrzeże śródziemnomorskie między Gibraltarem, a przylądkiem Cabo de Gata. Stolicą Andaluzji jest Sewilla, inne większe miasta to: Kordoba, Málaga, Grenada, Kadyks, Jerez de la Frontera.


Andaluzja to hiszpańska kraina słońca, flamenco, corridy, siesty i fiesty. Znajduje się tu wiele znanych kąpielisk morskich: Marbella, Torremolinos, Benalmádena, Málaga, Almunécar, Roquetas de Mar czy Nerja. Costa del Sol z eleganckim kurortem Marbella i Puerto Banus to najlepsze miejsce na wypoczynek i pobyt stały na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Wspaniały klimat,oddziały największych na świecie banków, największe w Hiszpanii sieci marketingowe, światowej klasy restauracje, prestiżowe uczelnie wyższe – wszystko zbliżone do statusu Riwiery Francuskiej, a koszty życia i utrzymania o rząd wielkości niższe. Na znacznej części długości (ok. 300 km) wybrzeża znajdują się hotele, ośrodki wypoczynkowe, rezydencje. Plaże w dużym procencie kamieniste, część wybrzeża skalista, choć można również spotkać dobrze utrzymane, piaszczyste plaże. Świetnie rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna, bogactwo zabytków i egzotyczna przyroda (właśnie tutaj możemy obejrzeć plantacje oliwek, palm daktylowych i bawełny) to jedynie niektóre z atutów wybrzeża Costa del Sol.