Niektórzy historycy uważają, że nazwa tej dawnej wsi jest powiązana z nazwą starożytnego egipskiej bogini Izydy, a inni uważają, że pochodzi od łacińskiego Visia lub Avisium – tak w starożytnym Rzymie nazywano punkty obserwacji w górach.

Twierdza, zbudowana w czasach Cezara, jak orle gniazdo wznosi się na skale 427 m nad poziomem morza. Jej najstarsza część znajduje się na wierzchołku wzgórza, z którego rozpościera się panorama na Morze Liguryjskie.

Atrakcje Eze.

Eze jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Lazurowym Wybrzeżu. Ulice i domy miasteczka są niepowtarzalne. Éze ma uliczki tak ciasne, że domki wmurowano w skały, a miejscami i tak trudno się minąć kilku osobom.

Na parterach domków są sklepiki, kramy, miniaturowe kawiarenki, a na piętrach mieszkają ich właściciele. Wąskie uliczki Eze, podkreślają malowniczy widok wsi, podchodzą na górę i prowadzą do bielącej się kaplicy i kościółka – te zabytki z pewnością są godne uwagi.

W Eze można zwiedzić także najsłynniejszą perfumerię „Fragonarda”.

Klejnoty Eze.

W egzotycznym ogrodzie botanicznym zwiedzający mogą oglądać zgromadzone tutaj klejnoty różnych roślin, w tym kaktusów. Wizyta w Eze przynosi niezapomniane doznania dla zmysłów. Z ogrodu rozciągają się przepiękne widoki na zatokę – gdy niebo jest przejrzyste, można stąd dojrzeć z jednej strony Saint-Tropez, a z drugiej Korsykę.

Wzdłuż malowniczej drogi, obsadzonej lasem sosnowym i drzewami oliwnymi, możesz dotrzeć do stromej skały urywajacej się nad brzegiem morza. Èze podobno należało do ukochanych miejsc Walta Disneya, a Alfred Hitchcock nakręcił w jednym z filmów scenę drogi nad urwiskiem.

Starannie odrestaurowana wioska jest obecnie jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na tym odcinku wybrzeża i utrzymuje się głównie z turystyki oraz ze sprzedaży wyrobów rękodzielniczych.