Urozmaicony klimat, jaki panuje na terytorium Turcji sprzyja występowaniu bardzo wielu gatunków roślin. Ze względu na dużą rozpiętość kraju, poszczególne gatunki pojawiają się w określonych częściach Turcji. Dla przykładu na południu najwięcej jest palm i drzew oliwnych. Bardzo dobrze zaadaptowały się tam również laury oraz jawory. Pełno jest także drzew owocowych, takich jak bananowce i kasztany jadalne. W okolicach plaż normalnym zjawiskiem są rosnące gaje pomarańczowe, czy sosnowe.

Jeśli chodzi o rośliny uprawiane przez rolników to dominują w Turcji ziemianki. Mnóstwo jest hodowli roślin strączkowych oraz buraków cukrowych. To stąd pochodzi również znaczna część importowanych do europy ziaren słoneczników.

W centrum kraju dominują jawory i kasztanowce. Narodowym kwiatem Turcji jest tulipan. To właśnie stąd trafił on do Austrii i Holandii, która nazywana jest krajem tulipanów. W najcieplejszych miesiącach, tureckie łąki porastają maki i goryczka.

Obszary górskie, to roślinność charakterystyczna dla tego typu miejsc. Zbocza gór porastają drzewa herbaciane, z liści, których wytwarza się turecką herbatę. Na obszarze Anatolii notuje się niski wskaźnik opadów deszczu. Nie sprzyja to rozwojowi roślinności, w wyniku, czego w ciągu lata przeradza się ona w obszar półpustynny, gdzie występują jedynie trawy. Co ciekawe na obszarze Turcji występuje 3000 gatunków roślin endemicznych. Są to rośliny, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie.

W Regionie Czarnomorskim hoduje się przede wszystkim orzechy laskowe i kukurydzę. Na południowym-wschodzie dominują pistacje, a na wschodzie uprawy tureckiej herbaty.