Ze względu na wysokie temperatury panujące na terenie Turcji w czasie samego pobytu, a już w szczególności w momencie opalania jesteśmy narażeni na wystąpienie udaru cieplnego. Występuje on w momencie przegrzania się organizmu, który traci wówczas równowagę cieplną. Choroba ta dotyczy w szczególności dzieci oraz osób starszych i występuje jako skutek zbyt długiego przebywania na słońcu.

Jak rozpoznać udar cieplny?

Najczęstsze objawy tego stanu to osłabienie organizmu, gorączka oraz zawroty głowy. Często towarzyszą mu wymioty oraz utrata przytomności. Słońce Turcji jest dosyć szkodliwe i o udar słoneczny dosyć łatwo. Warto unikać przebywania na słońcu pomiędzy 11-13. Jeśli decydujemy się na pobyt na plaży i opalanie zadbajmy przede wszystkim o odpowiednie nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne. Spożywajmy również duże ilości wody mineralnej, tak aby nie doszło do odwodnienia organizmu. Na występnie udaru narażone są nie tylko osoby opalające się na plażach w Turcji. Dotyczy to także, wędrowców oraz turystów zwiedzających otwarte przestrzenie. Często zapominają oni o odpowiedniej ochronie swojego ciała przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Aktywny wypoczynek niejednokrotnie zaciera nam obraz prawdziwej siły, z jaką danej chwili świeci słońce. Lekceważenie szkodliwości promieniowania UV może doprowadzić do wizyty w szpitalu, a na pewno w pewien sposób pokrzyżowania planów urlopowych, gdyż pełna sprawność po udarze cieplnym pojawi się dopiero po około 2-3 dniach.

Jak bezpiecznie się opalać? Oparzenia słoneczne, Turcja.

Czerwone plamy na skórze, uczucie swędzenia, pieczenia, zawroty głowy. Wszystkie te rzeczy są cechami charakterystycznymi dla oparzenia słonecznego. Występuje ono na skutek wystawiania naszego ciała, bez ochrony, na zbyt długie działanie promieniowania UV. Oparzenia pojawiają się najczęściej w przypadku opalania. Dzieje się tak ponieważ zapominamy o odpowiedniej ochronie. Pierwszą i najważniejszą sprawą przed wyjazdem do Turcji jest przygotowanie swojego ciała na działanie słońca. Warto wcześniej stopniowo się opalać, gdyż skóra wywarza melaninę, która chroni nas później przed możliwością wystąpienia oparzeń. Po drugie, bezpieczne opalanie to zastosowanie odpowiednich kremów z filtrem. Pamiętajmy o tym, że balsam do opalania nie działa przez cały dzień, a jedynie kilka godzin. Przeczytajmy również zasady stosowania. Jasna cera większy filtr, ciemna cera = mniejszy filtr. Oprócz specjalnych emulsji nie zapominajmy o nakryciu głowy oraz ochronie oczu. Miejmy na uwadze, że kremy ochronne działają o wiele krócej, jeśli zażywamy również kąpieli morskich. Warto zastosować wówczas emulsje do opalania wodoodporne. Odpowiednie zabezpieczenie naszego ciała w tej sytuacji jest bardzo ważne, bowiem odbijające się od tafli wody promienie słoneczne jeszcze mocniej oddziaływają na nasza skórę.