Włosi, nie da się ukryć, jest to bardzo żywiołowy i gestykulujący naród – typowy model zachowania dla mieszkańców południowych krajów.

Przeciętny Włoch zaczyna swój dzień od kawy ( takie już mają oni zwyczaje), którą pije w często za drobne pieniądze w kafejkach i Cornetto. Warto wiedzieć, że „ichniejsza” kawa zdecydowanie się różni od tej, którą znamy na północy europy. Jest mała, czarna, a przede wszystkim każda „knajpka” ma swoją własną mieszankę. Dlatego też nigdy w żadnym miejscu nie wypijesz tej samej kawy (i słusznie).

Kutura Włochów wymaga, ażeby Włosi na głównym miejscy stawiają życie rodzinne, spotykają się w weekendy w dużych gronach familii na obiadkach „u mamusi” , kolacyjkach ze znajomymi. To część integralna życia w tym kraju.

Wbrew pozorom kuchnia włoska to, nie są tylko zdrowe warzywa i owoce morza kuchni śródziemnomorskiej. Tutaj króluje makaron, w tak wielu odmianach, że nie sposób zliczyć – bo każda wioska, baaa – każdy dom ma swój własny rodzaj makaronu. W weekendowe zloty na stołach często króluje pizza w wielu postaciach, to także jest fakt.

Włosi również, wbrew powszechnej opinii nie są jednonarodowościowym narodem, świadczy o tym aż piętnaście rdzennych grup etnicznych, porozumiewających się trzynastoma językami :

Sardyński, Friulski, Niemiecki, Słoweński, Grecki, Chorwacki, Ladyński, Albański, Oksytański, Cygański, Franko-Prowansalsk, Kataloński i Francuski.

Taki kulturowy tygiel jest pełen rozmaitych norm zachowań, każda grupa etniczna ma odmienne obyczaje np. :

Pamiętać trzeba, że Włosi to naród bardzo religijny, mnóstwo tam procesji i kultów, od Ojca Pio począwszy, po całun Turyński na koniec, dlatego decydując się na zwiedzanie licznych, zabytkowych świątyń, koniecznie ubierać się trzeba skromnie, nie krzykliwe, dotyczy to szczególnie kobiet. Chociaż poza świątyniami nie są rzadkie przypadki, kiedy włosi natarczywie wręcz zaczepiają blondynki i kobiety o słowiańskim typie urody.

Generalnie Włosi lubią się też bawić, co nie tylko skutkuje procesjami na cześć patrona jakiejś miejscowości. Doskonałym przykładem jest tutaj słynny karnawał w Wenecji, organizowany od wiek wieków, nie tylko na centralnym placu Wenecji – Plac Świętego Marka.