Jaka jest pogoda we Włoszech w kwietniu? Jakie są temperatury i opady deszczu w kwietniu i czy warto odwiedzić Włochy w tym miesiącu?

Włochy znajdują się w strefie śródziemnomorskiego klimatu, którego cechą charakterystyczną są upalne i ciepłe lata, oraz łagodne zimy. Choć także ułożenie geograficzne i bliskość alpejskich wzniesień, powoduje, że Włochy są idealne na wypoczynek nad morzem, jak i na śnieżne szaleństwa z deską czy nartami.

Temperatury w kwietniu

Średnia temperaturą w ciągu dnia w kwietniu we Włoszech jest około 18 stopni Celsjusza. Choć wybierając się w majestatyczne góry, na przykład do Doliny Aosty, do końca kwietnia załapiemy się na niższe temperatury, które utrzymują i zapewniają śnieg na stokach. W pozostałych miejscowościach, na przykład w Apulii, Toskanii czy Sycylii temperatura utrzymuje się poniżej 20 stopni Celsjusza. Nieco wyższe temperatury, ale maksymalnie do 22 stopni Celsjusza notowane są w Sardynii czy na Wybrzeżu Adriatyckim. Najchłodniej, bo poniżej 16 stopni jest natomiast w Zatoce Weneckiej. Także kwietniowe noce we włoskich miejscowościach są już nieco cieplejsze i temperatura utrzymuje się w okolicach ośmiu stopni powyżej zera. Wieczory, jak i poranki są jednak nieco chłodniejsze, warto więc zabrać ze sobą zawsze coś cieplejszego, a z pewnością na długie, wieczorny spacery ciepły sweter.

Kwietniowa kąpiel w morzu?

Z pewnością na urlop we Włoszech z morskimi kąpielami, kwiecień nie będzie idealnym miesiącem. Temperatura wody bowiem nie przekracza szesnastu stopni Celsjusza, a miejscami jest dużo niższa.

Temperatura wody w poszczególnych miejscowościach:Miejscowość – temperatura

W ciągu dnia w poszczególnych miejscowościach słońce świeci przez około osiem, siedem godzin. Dlatego spacery warto planować po południu, gdzie temperatury są najwyższe, a słońce towarzyszy nam najdłużej. Kwiecień zdecydowanie jest idealnym miesiącem na zwiedzanie pięknych, włoskich miast, na przykład Mediolanu, gdzie w tym czasie odbywają się targi mody, a dzięki łagodnemu klimatowi, można uniknąć zbyt wysokich temperatur.