Efez jest miastem położonym w odległości kilku kilometrów od brzegów Morza Egejskiego. Wypoczynek w tym miejscu można rozpocząć w maju. Na termometrach pojawiają się, bowiem temperatury na poziomie 25ºC. Taki stan rzeczy utrzymuje się mniej więcej do końca września. Najwyższe temperatury notuje się w lipcu i sierpniu. Słupki rtęci wskazują wówczas 32-34ºC.

Zima w Efezie jest stosunkowo łagodna. Temperatury są umiarkowane – ok. 4-6ºC. W nocy spadają poniżej zera. Cechą charakterystyczną tej pory roku są tutaj duże opady deszczu dochodzące nawet do 250 mm w grudniu i styczniu. W zimniejsze dni pojawiają się również opady śniegu. W najgorętszych miesiącach w roku słońce potrafi cieszyć turystów swoimi promieniami nawet przez 12 godzin na dobę.

Największa ilość dni deszczowych pojawia się w grudniu i wynosi 16. Wilgotność powietrza nie spada na przestrzeni 12 miesięcy poniżej 65%. Najlepszym okresem na zwiedzanie miasta są miesiące wiosenne oraz czas wczesnej jesieni. Jeśli chcemy odpocząć na pobliskich plażach nad Morzem Egejskim, to warto przyjechać do Efezu pomiędzy lipcem, a wrześniem.