Okres od lipca do września to w Turcji czas największych upałów i brak deszczów. Niebo jest bezchmurne, a słońce utrzymuje się na horyzoncie nawet przez 13 godzin na dobę. Lipiec to także czas największego ruchu turystycznego w Turcji. W kraju pojawiają się miliony turystów, których ulubionym miejscem stają się plaże. Nie ma co się dziwić, bowiem warunki pogodowe do tej formy spędzania czasu są wymarzone. Woda w morzu ma prawie 30◦C. Z błękitnego nieba leje się żar. W nocy łagodne temperatury na poziomie kilkunastu stopni zachęcają do romantycznych spacerów po plaży i pośród licznych, bardzo zielonych, tureckich ogrodów. W hotelach ciężko o wolne miejsca, ceny są bardzo wywindowane.

Należy liczyć się z koniecznością wcześniejszej rezerwacji, jeżeli chcemy znaleźć ośrodek położony blisko najlepszej plaży. Od morza wieje lekka bryza, która nieco schładza głowy rozpalonych turystów. W lipcu kwitnie życie nad brzegiem morza. Na plażach pojawiają się mini bary, puby na otwartym powietrzu, gdzie w nocy organizowane są dyskoteki.

Temperatura i opady lipiec, Turcja.

Lipiec to pierwszy z miesięcy prawdziwego lata. Temperatury już są bardzo wysokie, ale to jeszcze nie tak wszystko, na co stać turecki klimat. Największe upały przypadają bowiem na sierpień. W lipcu słupki rtęci wskazują przeważnie około 32-33◦C. Przy takiej temperaturze nie lada wyzwaniem staje się nie tylko samo zwiedzanie, ale i przebywanie na plaży. Warto pamiętać o specjalnych olejkach do opalania z odpowiednim filtrem oraz kapeluszu i okularach ochronnych. W Turcji łatwo narazić się na oparzenia słoneczne, przez co plany urlopowe mogą zostać poważnie pokrzyżowane. W lipcu według badań meteorologów, w ogóle nie występują opady deszczu. Wilgotność powietrza spada do 25%, przez co często zdarzają się zasłabnięcia i omdlenia wywołane wysoką temperaturą.

Przykładowe temperatury w lipcu na obszarze Turcji prezentują się następująco:

  • Bodrum – 29◦ C
  • Antalya -34◦ C
  • Kuşadası -32◦ C
  • Çeşme -32◦ C