Informacje o walucie i pieniądzach we Francji. Jak wymienić pieniądze.

Francuzi jako mieszkańcy kraju należącego do Unii Europejskiej oraz uczestniczącego w unii walutowej i monetarnej posługują się euro. Historycznie francuską waluta była frank, do którego mieszkańcy kraju byli bardzo mocno przywiązani. Obecnie jednak chwalą sobie przejście na euro. Dla turystów przyjeżdżających do Francji także jest to bardzo wygodne rozwiązanie ponieważ wielu z nich w ogóle nie musi zawracać sobie głowy wymianą pieniędzy. Trochę inaczej jest z Polakami, którzy posługują się złotym i przed lub w trakcie wyjazdu muszą wymieniać walutę. Z tego powodu warto poznać kilka rad i wiadomości.

Waluta we Francji.

Francuzi posługują się euro. Dzieli się ono na 100 eurocentów, nazywanych po prostu centami. Waluta ta obowiązuje we wszystkich krajach, które przystąpiły do unii walutowej. Bilon różni się jednak w poszczególnych krajach . Na rewersach umieszczone są symbole narodowe – we Francji są to drzewo symbolizujące życie, siejąca kobieta oraz twarz Marianny. Euro występuje w postaci banknotów i bilonu.

  • Banknoty maja nominały o wysokości – 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 euro
  • Bilon występuje w nominałach 1 i 2 euro oraz 1, 2, 5, 10, 20, 50 centów

Euro oznaczane jest specjalnym symbolem: € , zaś jego skrótem międzynarodowym jest EUR.

Kurs wymiany euro.

Aktualny średni kurs wymiany euro utrzymuje się na poziomie 4,50 PLN za 1 EUR. Jednak w wymianie różni się on o kilkanaście groszy od średniego. Kupując euro należy się liczyć z tym, że zapłacimy za 1 EUR około 4,2 PLN.

Sprawdź aktualny kurs wymiany dowolnej waluty na Euro tutaj:

https://www.xe.com/currencyconverter/

Jak najkorzystniej wymienić walutę?

Przed wyjazdem do Francji warto wymienić część potrzebnych nam pieniędzy jeszcze w Polsce. Jeżeli planujemy większe wydatki możemy starać się negocjować w kantorze cenę wymiany, co pozwala zaoszczędzić kilka groszy na każdym zakupionym euro. Choć wydaje się, że to niewiele to przy większych kwotach różnice te są jednak znaczące. Warto także porównać kurs w kilku kantorach i wybrać ten, który będzie najlepszy. Wymieniając pieniądze we Francji najlepiej robić to właśnie w kantorach. Natomiast wymiana pieniędzy w recepcjach hoteli czy na lotnisku może spowodować, że będziemy stratni, gdyż kurs jest tu zawsze trochę gorszy. Podobnie jest w miejscach najbardziej obleganych przez turystów. We Francji nie ma żadnych problemów z płatnością kartami kredytowymi lub wybieraniem pieniędzy z bankomatów. należy tylko pamiętać o opłatach manipulacyjnych i marży doliczanej przez bank do każdej takiej transakcji.

Uaktualnienie – Rok 2022:

Na chwilę obecną najlepiej posługiwać się we Francji kartą wielowalutową typu Revolut.