Archipelag Balearów to miejsce niezwykłe. Zachwycające swoją niepowtarzalnością, bez względu na panującą porę roku. Aby się o tym przekonać, wystarczy przyjechać na Ibizę – jedną z trzech najbardziej znanych Wysp Balearów – zimą. Ku naszemu zaskoczeniu wyspa przywita nas nie tylko wysokimi temperaturami i słońcem. To, co najbardziej nas wprawi w zdumienie to niezwykły obrazek, czyli ogromne połacie wyspy pokryte różnobarwnymi roślinami. Ma to związek ze specyfiką klimatu Balearów, który sprawia, że to właśnie zimą przypada okres kwitnienia większości roślin. Wśród nich na uwagę zasługują cudowne, śnieżnobiałe migdałowce. Ich aromat unoszący się w powietrzu, może nadać naszemu pobytowi wyjątkowości. Szczególnie, jeśli wybierzemy się wtedy na pieszą, konną lub rowerową wycieczkę celem poznania wyspy z bliska. Zobacz, jak dokładnie wygląda styczeń na Ibizie.

Temperatury i pogoda.

Pogoda w styczniu na Ibizie przypomina bardziej wczesną wiosnę niż zimę. Musimy być przygotowani zarówno na towarzystwo słońca, jak i deszczu. Aby więc nie zmarnować ani chwili swojego pobytu, warto spakować do walizki zarówno stroje letnie, jak i typowo zimowe. Zabierzmy też kalosze oraz kurtkę przeciwdeszczową czy parasol. Jak już wcześniej wspomnieliśmy styczeń na Ibizie to dość wysokie temperatury. W ciągu dnia wynosi ona ok. 12-15st.C, zaś w nocy dochodzi do znacznego ochłodzenia. Wtedy słupek rtęci może pokazać nam 8-4st.C. O tej porze roku, może nas też zaskoczyć nieco temperatura wody, która wynosi ok.14st.C. W ciągu dnia możemy liczyć na ok. 7 godziny słonecznych. Niestety musimy liczyć się również z tym, że będzie nam wtedy towarzyszył deszcz. Na Ibizie w styczniu może pojawić się ok. 9-10 dni deszczowych.

Jak spędzić styczeń na Ibizie ?

Wiele przewodników reklamuje styczeń na Ibizie, jako jeden z miesięcy bardziej sprzyjających udanemu wypoczynkowi na wyspie. Zalety decyzji o przyjeździe w styczniu na Ibizę są liczne. Przede wszystkim mała liczba turystów, za czym idzie więcej ciszy i spokoju. Poza tym styczeń to początek przygotowań do sezonu. Możemy, zatem liczyć na niezbyt wygórowane ceny za nocleg. Poza tym do naszej dyspozycji są pokoje pachnące świeżością. Dokładnie wysprzątane i 'nieskażone’ bytnością poprzedników. Styczniowi urlopowicze mogą też do woli korzystać z takich atrakcji jak: tenis, badminton, bowling czy golf. Na śmiałków czekają również tory gokartowe. Spragnieni prawdziwych emocji, mogą udać się z kolei na rajd safari. Wycieczka jeepami w głąb wyspy daje możliwość bliższego zapoznania się z miejscowymi zwyczajami. Jeepy umożliwiają bowiem dotarcie do najmniej uczęszczanych przez turystów wiosek. Styczeń daje nam też możliwość swobodnego obejrzenia targów hippisowskich. Należy jednak podkreślić fakt, że o wiele barwniej bywa na nich latem.

Świąteczna, styczniowa Ibiza.

Na wyspie szalenie ważną datą w kalendarzu jest 6 stycznia czyli Święto Trzech Króli. Jest to bowiem odpowiednik Bożego Narodzenia. Główne uroczystości z tej okazji, odbywają się we wszystkich większych miastach czyli San Antonio, Santa Eulalia, Ibiza a także na obszarze niektórych wiosek jak San Jose lub San Carlos. Liczne imprezy kulturalne i możliwość wzięcia w nich udziału, mogą uatrakcyjnić znacznie pobyt na wyspie. Poza tym przebywając w styczniu na Ibizie, możemy wziąć także udział w ważnym wydarzeniu dla wszystkich rolników zamieszkujących wyspę, jakim jest święto ku czci św. Antoniego – patrona zwierząt domowych. Główne uroczystości odbywają się 17 stycznia. Wtedy ma miejsce uroczysta msza święta, której ważnym elementem jest święcenie zwierząt domowych i roślin. Na około tydzień przed tym wydarzeniem, na wyspie odbywają się liczne imprezy towarzyszące. Możemy więc wziąć udział w licznych koncertach czy pokazach miejscowych tańców ludowych. Poza tym w tym samym czasie odbywają się liczne targi rzemiosła. Dzięki nim można nabyć różnego rodzaju ręczne wybory wyspiarzy w nieco niższych cenach niż jest to zazwyczaj. Poza tym ich różnorodność jest także wtedy o wiele bardziej imponująca.