Reklama
Strona główna Turcja Komunikacja publiczna w Turcji – taksówki, autobusy, pociągi, ceny biletów.

Komunikacja publiczna w Turcji – taksówki, autobusy, pociągi, ceny biletów.

Podróżowanie po Turcji, środki komunikacji miejskiej. Taksówki, samochody, skutery, autobusy Turcja.

325

Autobusy i busy, Turcja.

Sieć komunikacyjna na terenie Turcji jest bardzo dobrze rozwinięta. Na trasach bardzo odległych, pomiędzy większymi miastami, kursują autobusy. Ich standard jest bardzo wysoki. W czasie podróży możemy liczyć nawet na darmowe napoje. Autobusy są punktualne i jeżdżą średnio co godzinę. Kierowcy i obsługa autobusu zwykle są bardzo życzliwi i zatrzymują się w dogodnym dla nas miejscu. Oprócz linii kursujących pomiędzy największymi ośrodkami turystycznymi w Turcji do dyspozycji mamy autokary oraz dolmusze, czyli polskie minibusy. W Turcji istnieje kilkunastu operatorów linii autobusowych. Warto korzystać z sieciówek, które zapewniają komfort podróży oraz wysoką jakość obsługi.

Ceny kształtują się następująco:

  • Gaziantep – Diyarbakir – cena 25 YTL – 5 godzin jazdy (koszt to około 50zł) – 5 godzin.
  • Diyarbakir – Tatvan – cena 25 YTL – 5 godzin jazdy (także około 50zł)

Jeśli jesteśmy w Turcji na dłużej, warto zakupić kartę elektroniczną pełniącą funkcję biletu miesięcznego tzw. AKBIL. Uprawnia ona nas do podróżowania pociągami, autobusami, minibusami, metrem, a nawet promem. Urządzenie kosztuje 6TL, a doładowanie pieniężne na poczet biletów kupimy w specjalnych budkach znajdujących się na przystankach. Wspomniane przeze mnie wcześniej minibusy kursują na krótszych trasach (ok. 50 km) i kosztują zdecydowanie mniej niż autobusy rejsowe. Cena przejazdu na trasie 60 km wacha się w okolicach 5 TL. Dolmusze zwykle są bardzo zatłoczone, nie ma w nich biletów, a należność zbiera specjalna osoba w czasie wędrówki po pojeździe. W większych miastach znajduje się kilka dworców mikrobusowych. Nie ma problemów ze wsiadaniem ani wysiadaniem. Kierowca zatrzymuje się tam, gdzie go o to poprosimy.

Taksówki w Turcji.

Taksówki w Turcji są stosunkowo drogie. Na szczęście dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna zwalnia nas z konieczności podróżowania z ich wykorzystaniem. Jeśli zdecydujemy się na taksówkę, sprawdźmy czy posiada taksometr, tak aby nie zostać oszukanym. Warto również się targować. Często udaje się zapłacić nieco mniej niż kwota wskazywana przez taksometr. Kierowcy taksówek niejednokrotnie jeszcze przed rozpoczęciem jazdy, wraz z turystami, ustalają należność za daną trasę. W nocy obowiązuje podwójna opłata (24 – 6).

Pociągi w Turcji.

Pociągi są niestety bardzo słabo rozwinięte w stosunku do komunikacji autobusowej. Kursują jedynie na kilku trasach. Najpopularniejsza z nich to Ankara-Stambuł. Posiadają plusy i minusy. Są o połowę tańsze niż autobusy, jednak podróż trwa o wiele dłużej. Wiele do życzenia pozostawia również komfort jazdy, a także częstotliwość, z jaką odbywają się kursy.

Samochód, skuter w Turcji.

Podróż po Turcji samochodem jest przyjemna ze względu na bardzo wysoką jakość dróg na terenie kraju. Obcokrajowcy narzekają jednak na tutejszych kierowców, którzy niestety z przymrużeniem oka traktują przepisy ruchu drogowego. Pojazd można wypożyczyć z wypożyczalni, które znajdują się w większych miastach kraju. Doba to wydatek około 100 TL. Kontrole prędkości zdarzają się bardzo rzadko, a policjanci nie znają języka angielskiego. W związku z tym lepiej unikać tego typu sytuacji, gdyż nie mamy pola do negocjacji, a mandaty należą do naprawdę wysokich. Alternatywą dla samochodu może pozostać skuter, jednak tutejsze prawo jasno wskazuje, że do poruszania się tego typu środkiem lokomocji, wymagane jest prawo jazdy kategorii B.