Kupno nieruchomości w Hiszpanii to krok, na który decyduje się coraz większa ilość Polaków. Nie ma w tym nic zaskakującego. Ten piękny kraj jest z pewnością wart zamieszkania, lub chociażby spędzania w nim wakacji. Zakup nieruchomości wydaje się więc bardzo uzasadniony.

Jak to zrobić? 

Odpowiedź należy zacząć od stwierdzenia, że mamy pełne prawo zakupu domu, mieszkania, apartamentu lub innej nieruchomości w każdym kraju Unii Europejskiej, a wiec również w Hiszpanii. Warto więc wiedzieć w jaki sposób przeprowadzić taką transakcję. 

Aby dokonać transakcji kupna nieruchomości, należy przede wszystkim posiadać Numer Identyfikacji Obcokrajowca W Hiszpanii otrzymuje się go na policji, mniej więcej po 4-10 dniach od złożenia wniosku. Dla porównania – numer ten jest tym samym czym u nas NIP. Praktycznie obowiązkowym elementem, niezbędnym do zakupu nieruchomości jest posiadanie hiszpańskiego konta bankowego.

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży.

Według hiszpańskich regulacji prawnych, zawarcie umowy kupna – sprzedaży nieruchomości musi być dokonane u hiszpańskiego notariusza. Dla wielu Polaków problemem w tym momencie staje się język – rozwiązaniem jest obecność tłumacza przysięgłego podczas zawierania transakcji, lub przetłumaczenie aktu notarialnego wcześniej.

W Hiszpanii, podobnie jak w Polsce niezwykle istotna jest księga wieczysta. Jej hiszpański odpowiednik czyli Libro hipotecario to dokument, w który należy wpisać transakcje i zawsze żądać należnej informacji rejestrowej. Po dokonaniu wspominanych czynności transakcję kupna nieruchomość można uznać za zawartą.

Koszt:

Koszt zakupu nieruchomości w Hiszpanii nie jest rzecz jasna równoważny jego cenie. Składa się na niego kilka innych czynników:

1. Opłata notarialna za sporządzenie transakcji kupna sprzedaży. 
Opłata ta zwykle wynosi 0,4 do 0,8 procent wartości nabywanej nieruchomości.

2. Opłata za wpis do księgi wieczystej. 
Ta opłata wynosi od 0,02 do nawet 0,4 procenta wartości nieruchomości.

3. Różnego rodzaju podatki od przeniesienia prawa własności.

Tego rodzaju podatki są najkosztowniejszą z opłat. Mogą wynieść nawet 8 procent wartości nieruchomości.

Planując zakup nieruchomości należy pamiętać o tych kosztach i dysponując określoną gotówką pamiętać o konieczności poniesienia tych znacznych kosztów. 

Umiejętne przeprowadzenie transakcji kupna – sprzedaży hiszpańskiej nieruchomości nie jest trudne. Warto zwrócić uwagę na jej aspekty prawne. Nabyta zgodnie z prawem nieruchomość z pewnością będzie dobrym zakupem.