Listopad w Alanya. Warunki pogodowe. Jakiej temperatury powietrza i wody można spodziewać się w listopadzie?

Listopad – Alanya – pogoda

Listopad jest miesiącem na dobre kończącym większy nawały ruchu turystów. Po nim następuje niemalże martwy sezon zimowy trwający prawie do końca marca. Pogoda w listopadzie nie jest najgorsza, na pewno dużo korzystniejsza niż w Polsce. Podczas gdy w naszym kraju zaczyna panować ziąb, dają się we znaki pierwsze przymrozki i nieprzyjemne opady deszczu, tak tutaj nadal można liczyć na całkiem przyjemną pogodę. Zdarzyć się mogą deszczowe dni, jednak prawdopodobieństwo ich wystąpienia nadal nie jest tak duże jak to już ma miejsce w grudniu.

Listopad– Alanya – temperatury powietrza

Wyjeżdżając w listopadzie do Alanya należy nastawić się na średnie temperatury wynoszące około 15°C. Na początku miesiąca oraz w godzinach południowych można spodziewać się jeszcze dość wysokich temperatur (ponad 20°C), natomiast noce są już bardzo chłodne. Słupek rtęci nierzadko wskazuje wtedy na wartość około 10-11°C.

Listopad – Alanya – temperatury wody

Woda w Morzu Śródziemnym jest niejednokrotnie cieplejsza niż temperatura powietrza. Średnia wartość temperatury wody morskiej wynosi około 20°C. Mimo to raczej nikt nie ma już odwagi na kąpiel morską.

Listopad – Alanya – czy to dobry miesiąc na urlop w Turcji?

Urlop w listopadzie w Alanya może skusić przede wszystkim dużo tańszymi kosztami pobytu niż podczas szczytu sezonu turystycznego. W tym czasie przyjeżdżają przede wszystkim urlopowicze, którzy nastawieni są na czynne zwiedzanie Riwiery Tureckiej i nie przeszkadza im brak upałów i brak gwarancji na w pełni słoneczną pogodę. Do walizki należy zatem spakować ciepłe ubrania, najlepiej takie, które pozwolą ubierać się na cebulkę. Nie powinno się zapominać o czymś przeciwdeszczowym. W przypadku turystów lubiących aktywny wypoczynek, sprawdzą się płaszcze przeciwdeszczowe. Jednak niektórzy wybierają parasolki, choć mogą one się szybko zniszczyć jeśli tylko zawieje silniejszy wiatr, co nad Morzem Śródziemnym jest w tym czasie coraz częściej spotykane. Olejki do opalania raczej w listopadzie w Alanya nie będą potrzebne. Słońce nie doskwiera już wtedy tak bardzo jak jeszcze to było chociażby w październiku, a tym bardziej we wrześniu. Najlepszym wyposażeniem w tym okresie będzie plan miasta i przewodnik po największych atrakcjach w regionie.