Kraj jest głównie górzysty i latem ma ciepły i suchy klimat. Ponadto rzeki Turcji wpływają do Morza Marmara. Jeśli planujesz podróż do Turcji, będziesz chciał wiedzieć, gdzie znajdują się wszystkie większe miasta.

Położenie Turcji na mapie świata

Turcja to kraj transkontynentalny położony na Półwyspie Anatolijskim w Azji Zachodniej, z niewielkim obszarem na Półwyspie Bałkańskim w Europie Południowo-Wschodniej. Turcja liczy ponad 100 milionów ludzi. Geograficznie jest największym krajem w regionie. Ale jest też najbardziej zróżnicowana, mówi się w ponad stu różnych językach.

Turcja jest częścią Europy i Azji Zachodniej i graniczy z ośmioma innymi krajami. Od północy graniczy z Morzem Czarnym, od wschodu z Gruzją, od południowego wschodu z Azerbejdżanem, a od zachodu z Irakiem i Syrią. Morza graniczące z krajem to Morze Śródziemne, Morze Egejskie i Morze Czarne. Granice kraju obejmują również Bosfor, Dardanele i Cieśniny Tureckie.

Turcji teren jest głównie górzysty

Większość Turcji jest górzysta, a tylko jedna szósta obszaru lądowego jest łagodnie nachylona. Geologia kraju jest złożona i obejmuje osadowe formacje skalne od paleozoiku do czwartorzędu, a także materiał wulkaniczny na rozległych obszarach. Turcja jest częścią złożonej strefy górskiej Eurazji, a cztery główne regiony geologiczne kraju to północna strefa fałdowana, południowa strefa fałdowana, masyw centralny i platforma arabska.

Turcji klimat jest przeważnie gorący i suchy latem

Klimat w Turcji jest przeważnie gorący i suchy latem oraz zimny i wilgotny zimą. Południowe wybrzeże Turcji, mały pas lądu między Syrią a Morzem Czarnym, ma klimat śródziemnomorski. Zimą temperatury mogą spaść do -43 stopni Celsjusza, ale są łagodniejsze niż gorący i suchy klimat zachodniego i wschodniego wybrzeża. Temperatury latem wynoszą średnio od 30 do 35 stopni Celsjusza, a deszcz pada prawie wyłącznie od połowy października do połowy kwietnia.

Klimat w Turcji różni się znacznie w zależności od regionu, wysokości i linii brzegowej. Podczas gdy wybrzeża Morza Śródziemnego i Egejskiego cieszą się stosunkowo ciepłymi temperaturami, w głębi kraju panuje chłodniejszy, kontynentalny klimat. Temperatury we wnętrzu Turcji są często chłodniejsze i wilgotniejsze, ze sporadycznymi opadami śniegu. Temperatury w nocy są na ogół chłodne i przyjemne. Miesiące letnie są zazwyczaj suche i słoneczne, a najgorętsze miesiące to lipiec, sierpień i wrzesień.

Rzeki Turcji wpadają do Morza Marmara

Kilka rzek w Turcji wpływa do Morza Marmara. Najdłuższy jest Kocacay, który wznosi się na górze Murat i wpada na południe do Morza Marmara. Inne rzeki, takie jak Yesil i Sakarya, wpływają do Morza Czarnego. Czwarty, Coruh, wznosi się we wschodniej Turcji i wpada do Morza Czarnego przez sąsiednią Gruzję.

Morze Marmara jest domem dla wielu ryb i jest znane z czystych wód. Niestety woda w Marmarze zostaje skażona grubą warstwą lepkiego śluzu, co zagraża rybom i przemysłowi rybnemu. To oznaka szybkich zmian klimatycznych, a rząd turecki stara się uporządkować ten obszar. Jednak problem może nie zostać rozwiązany z dnia na dzień. Następnym krokiem jest wdrożenie wielopoziomowej strategii oceny ryzyka, która obejmuje ograniczenie dopływu składników odżywczych oraz cotygodniowe monitorowanie wód przybrzeżnych i rzecznych.

Niektóre rzeki wpływają do dorzecza Ergene-Maritsa

Basen Meric-Ergene odprowadza wodę do Bułgarii i Turcji. Dorzecze jest głównym obszarem produkcji rolnej w Turcji, gdzie uprawa ryżu wymaga intensywnego wykorzystania wody. Jej rzeki i strumienie są wykorzystywane głównie do nawadniania. Obszar obejmuje około 4% całkowitej powierzchni gruntów rolnych Turcji.

W ciągu ostatniej dekady wzrosło natężenie przepływu i częstotliwość powodzi. Pomimo wysiłków tych trzech krajów, aby współpracować w tych kwestiach, poczyniły one niewielkie postępy. W rezultacie w Turcji nadal dochodzi do szkód powodziowych. UE sfinansowała niedawno stworzenie systemu wczesnego ostrzegania przed powodziami, ale nie udało się jej zapobiec poważnym uszkodzeniom infrastruktury w regionie.

Zródło: Wikimedia – licencja GNU