Największym zabytkiem architektonicznym w mieście Edrine jest Meczet Selimiye. Jest to najważniejsza budowla dla tutejszych mieszkańców, która stanowi równocześnie kulminacyjny punkt zwiedzania Edrine przez turystów. Projektantem budowli był najsłynniejszy architekt żyjący za czasów osmańskich, a mianowicie Mimar Sinan. Według badaczy to właśnie on przyczynił się do powstania na terenie całego kraju około 300 budowli. Były to głównie meczety oraz medresy. Zleceniodawcą przedsięwzięcia był panujący w latach 1566-1574 sułtan Selim II. Projektując kompleks składający się z medresy, szkoły oraz centrum handlowego Sinan nie zdawał sobie sprawy, że jego dzieło zostanie kiedyś wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Doceniono w ten sposób walory architektoniczne oraz harmonię, z jaką współgrają poszczególne elementy budowli.

Sam meczet został wzniesiony na planie ośmiokąta. Do podtrzymania ogromnej kopuły, której średnica, to uwaga 31 metrów, wykorzystano osiem filarów. Sinan w swoim projekcie dążył do tego, aby mihrab, czyli miejsce wskazujące Mekkę było widoczne dla modlących się z każdego miejsca świątyni. Dzięki rozmieszczeniu kolumn oraz poszczególnych elementów zdobiących wnętrze meczetu plan udało się zrealizować w 100%. Wnętrze świątyni ozdobione jest w całości kafelkami. Pochodzą one z Izniku, gdzie istniała największa i najpopularniejsza niegdyś fabryka zajmująca się ich produkcją.

Ukoronowaniem zabytku są cztery minarety. Mają one 71 metrów, a każdy posiada dodatkowo 3 balkoniki. W czasie wojny w 1913 r. armia bułgarska ostrzelała meczet. W kopule powstała dziura po pocisku jednak sam meczet nie został zburzony. Do dzisiaj można podziwiać otwór, który celowo nie został naprawiony. Na terenie kompleksu warto również odwiedzić bazar Selimiye Arastası. Sprzedaje się tam przede wszystkim tureckie ubrania oraz bardzo popularne wśród turystów mydełka. W południowej części kompleksu znajduje się Muzeum Założenia Selimiye. Wewnątrz cenne eksponaty przestawiające prace przy budowie oraz konserwacji meczetu, kafle z Izmiru oraz drobne elementy dekoracyjne.