Milet– klimat

Milet położony jest niecałe 10 kilometrów od wybrzeża Morza Egejskiego. Miasto leży nad korytem rzeki Meander. Panuje tutaj klimat podzwrotnikowy morski z delikatnym wpływem klimatu śródziemnomorskiego. W końcu na południu znajduje się wschodnia część ogromnego Basenu Morza Śródziemnego. Klimat podzwrotnikowy morski charakteryzuje się łagodniejszym przebiegiem w ciągu roku niż klimatem o typie wybitnie suchym i kontynentalnym. Nie ma tutaj zaznaczonej pory wybitnie suchej i pory deszczowej. Nie są tutaj także obserwowane tak skrajne anomalia jak już można to obserwować w głębi Turcji.

Milet – prognoza pogody na dziś, jutro, pojutrze,

Od maja do września, a nawet października można spodziewać się pory suchej, która charakteryzuje się wysokimi temperaturami i praktycznie nie występowaniem opadów atmosferycznych. Jest to okres kiedy turyści nie muszą specjalnie martwić się o warunki pogodowe. W pozostałych miesiącach, a zwłaszcza od grudnia do lutego mogą występować ochłodzenia i obfite opadów deszczu. Warto jest przed wyjazdem zaczerpnąć informacji na specjalnych portalach meteorologicznych, jakiej można spodziewać się pogody w Milecie w najbliższych dniach. Może to znacznie ułatwić planowanie wycieczki do Turcji.

Milet – temperatury

Maksymalne i minimalne temperatury powietrza oraz średnie temperatury wody w Morzu Egejskim charakteryzują się następująco:

miesiącTemp. Max.
Powietrza
[°C]
Temp. Min.
Powietrza
[°C]
Średnia temp.
Wody
[°C]
styczeń13716
luty16716
marzec161016
kwiecień201217
maj211518
czerwiec312121
lipiec342222
sierpień332425
wrzesień291925
październik231623
listopad201320
grudzień151018

Najwyższe temperatury obserwuje się w okresie od czerwca do września, wtedy maksymalne wartości oscylują między 29 a 34°C. W tym czasie zaleca się aby między godziną 12 a 15 nie spędzać czasu na plaży, oraz w miejscach gdzie nie ma schronienia przez słońcem. W tym czasie również wieczory i noce są bardzo ciepłe, temperatura rzadko kiedy spada poniżej 20°C. Na takim samym, a nawet wyższym poziomie utrzymuje się temperatura wody w Morzy Egejskim. Wtedy panuje sezon na plażowanie, kąpiele morskie oraz uprawianie wszelkich sportów wodnych, w tym nurkowania. W najzimniejszych miesiącach, czyli od grudnia do marca, temperatura nie będzie przekraczała 16°C, ale również nie powinna spaść poniżej 7°C, co gwarantuje w miarę mało uciążliwe warunki atmosferyczne pozwalające na czynne zwiedzanie Miletu i okolic.