W Hiszpanii napiwki są opcjonalne. Zazwyczaj jest doliczany do rachunku po zapłaceniu. Jeśli jednak planujesz zapłacić kartą, powinieneś wskazać kwotę, którą chcesz napić się w momencie płatności. Powinieneś również rozważyć poproszenie o pokwitowanie przed napiwkiem. W Hiszpanii napiwki są powszechne w kawiarniach, restauracjach i barach, ale nie są one wymagane.

Napiwek w Hiszpanii, czyli Una propin

Hiszpańskie słowo oznaczające napiwki

Hiszpańskie słowo oznaczające napiwki to propina, wywodzące się z greckiego słowa propino, które oznacza „oferować”. Mały napiwek to gest wdzięczności wobec osoby, która wykonała dobrą przysługę. W Hiszpanii praktyka dawania napiwków jest powszechna w barach i mniejszych rodzinnych restauracjach.

W Hiszpanii napiwki są powszechne, ale nie obowiązkowe. Kwota, którą zostawisz, będzie zależeć od sytuacji i zakładu. W niektórych miejscach częściej zostawia się propinę niż w innych. Na przykład, jeśli jesz w ekskluzywnej restauracji, zwykle zostawiasz propinę, jeśli masz resztę. Jeśli jesteś w dużej grupie, możesz zostawić 5% swojego rachunku jako napiwek. Taksówkarze nie muszą przyjmować napiwków, ale możesz zaokrąglić w górę do najbliższego euro lub zostawić EUR1.

Chociaż w Hiszpanii napiwki nie są wymagane, nadal jest to miły gest. Możesz przekazać taksówkarzom niewielkie kwoty za przechowanie bagażu lub za pomoc w obsłudze. Im bardziej pomocny i sympatyczny usługodawca, tym większe prawdopodobieństwo, że zasłuży na napiwek.

Podczas gdy Amerykanie zostawiają duże napiwki, Hiszpanie raczej tego nie robią. Zazwyczaj zostawiasz nie więcej niż 10% swojego rachunku. W Hiszpanii napiwki są bardziej swobodne. Przeciętny Hiszpan zostawia pięć procent napiwku, czyli mniej niż dwadzieścia procent, które dają Amerykanie.

W Hiszpanii zwyczajowo daje się napiwek w wysokości 5-10 procent rachunku za doskonałą obsługę. Jednak napiwki nie są obowiązkowe. Podaje się go tylko wtedy, gdy usługa była znakomita. Podczas gdy Stany Zjednoczone mają tradycję udzielania napiwków za każdą świadczone usługi, Hiszpania nie przestrzega tych samych zasad. Chociaż Hiszpania nie ma konkretnych zasad dotyczących napiwków, jest to powszechna praktyka w wielu częściach kraju.

Napiwki nie są obowiązkowe w Hiszpanii, ale często są akceptowane, zwłaszcza w obszarach turystycznych. Chociaż nie jest to norma kulturowa, generalnie akceptowalne jest dawanie napiwków, jeśli masz doskonałą obsługę. Prawidłowym sposobem obliczenia napiwku jest zaokrąglenie ceny do najbliższego euro.

Napiwki w restauracjach w Hiszpanii

Napiwki w Hiszpanii dla restauracji wynoszą zwykle od pięciu do dziesięciu procent rachunku. Zostawianie napiwku nie jest obowiązkowe, ale jest to zwyczajowe, szczególnie jeśli otrzymałeś doskonałą obsługę. Napiwki również nie są obowiązkowe w hiszpańskich barach i kawiarniach, choć częstym napiwkiem jest kilka euro za osobę.

Chociaż w Hiszpanii nie ma standardowej kwoty napiwków, w ekskluzywnych restauracjach zwykle daje się mały napiwek personelowi. W kawiarniach zwyczajowo przy kasie umieszcza się mały słoik napiwków. W bardziej ekskluzywnych zakładach napiwki mogą być bardziej odpowiednie – do 10 procent jest dopuszczalne. Pamiętaj, że serwery mogą nie przyjmować kart kredytowych, więc najlepiej jest dawać napiwek w gotówce, jeśli to możliwe.

Chociaż dawanie napiwków nie jest obowiązkowe, przyjacielski napiwek może być bardzo pomocny w okazaniu uznania dla usługi. Jeśli nie chcesz być traktowany jak amator, spróbuj nauczyć się hiszpańskiego, ponieważ ułatwi to komunikację i okaże szacunek.

Napiwek w Hiszpanii zależy od miejsca i usługi

Wysokość napiwku, który zostawisz, będzie się różnić w zależności od części Hiszpanii. Generalnie możesz zostawić od dwóch do trzech euro na osobę. W niektórych bardziej ekskluzywnych restauracjach możesz nawet zostawić napiwek w wysokości 10 procent. Należy również pamiętać, że możesz nie chcieć zostawiać napiwku na karcie kredytowej. Hiszpańska kultura napiwków jest o wiele bardziej nieformalna, więc możesz dać napiwek dowolną kwotę, którą uważasz za odpowiednią.

Napiwki w hiszpańskich barach i restauracjach zależą od usługi, którą otrzymujesz. Mały napiwek w wysokości od pięciu do dziesięciu procent rachunku jest uważany za dobry napiwek. Możesz także zostawić mniejsze ilości reszty w mniejszych kawiarniach i barach. To zależy od usługi, którą otrzymujesz, ale jeśli jesteś rozpieszczany przez serwery, możesz zostawić nawet jedno euro.

Dawanie napiwków taksówkarzom w Hiszpanii

Korzystając z taksówki w Hiszpanii, warto dać kierowcy napiwek. Ta praktyka różni się w zależności od miasta i jest ogólnie oczekiwana w niektórych miejscach. W innych obszarach jest to jednak opcjonalne. Twój dyrektor programu może doradzić Ci w zwyczajach Twojego konkretnego miasta.

Dawanie taksówkarzom napiwków nie jest powszechną praktyką, ale zawsze jest dobrą praktyką. Jeśli możesz, zostaw mały napiwek na końcowym rachunku. Ponadto nie zaszkodzi zaokrąglić taryfę do najbliższego euro. Chociaż w Hiszpanii nie ma zwyczaju dawania napiwków, nie należy wstydzić się zostawiania miłego napiwku, gdy otrzymasz doskonałą obsługę.

Dawanie napiwków przewodnikom w Hiszpanii.

Jeśli chodzi o przewodników turystycznych w Hiszpanii, to naprawdę zależy od sytuacji. Wielu przewodników turystycznych pracuje dla siebie i doceniłoby niewielką napiwek na koniec dnia zwiedzania. Chociaż nie zawsze jest to konieczne, generalnie jest to miły gest, aby okazać wdzięczność za ich ciężką pracę.

Generalnie w Hiszpanii nie oczekuje się napiwków przewodników wycieczek. Wyjątkiem jest zorganizowanie prywatnej wycieczki. W takim przypadku dopuszczalne jest danie małego napiwku, na przykład 20 euro lub mniej. Niemniej jednak przewodnicy wycieczek nie będą urażeni, jeśli nie zostawisz napiwku.

Dawanie napiwków przewodnikowi jest całkowicie opcjonalne, ale nadal jest to miły gest. Podczas gdy turyści nie muszą dawać napiwków swoim przewodnikom w Hiszpanii, wielu przewodników turystycznych docenia kilka euro za osobę dziennie. Jeśli nocujesz w hotelu, możesz też zostawić kilka euro portierowi lub boyowi hotelowemu. Możesz nawet znaleźć przewodnika, który poprosi Cię o napisanie recenzji na TripAdvisor.

Napiwki nie są obowiązkowe w Hiszpanii, ale zwykle są mile widziane. Przewodnicy wycieczek w Hiszpanii i Portugalii nie muszą dawać napiwków, ale jest to miły gest, aby wyjechać w celu dobrej obsługi. Jest to również powszechne w bardziej turystycznych obszarach.