W maju czuć powoli zbliżające się do Stambułu lato. Na plażach mimo stosunkowo chłodnej jeszcze wody morskiej pojawiają się pierwsi amatorzy kąpieli oraz sportów wodnych. Na termometrach daje się odnotować ok. 22°C. Wody znajdujące się blisko brzegu mają już około 16°C. Na niebie zaczyna królować słońce.

Średnia ilość opadów występujących na terenie Stambułu w maju to jedynie 30 mm. Pojawiają się one tylko na przestrzeni kilku dni w ciągu całego miesiąca i z reguły są bardzo przelotne. Jeśli sprawdzimy prawdopodobieństwo opadów, to również zauważymy bardzo niska wartość – 16%. Pomimo wzrastającej temperatury, wilgotność powietrza wciąż na poziomie 70%. Zaczynają znikać pochmurne dni, a słońce na horyzoncie utrzymuje się nawet przez 9 godzin.

W czasie najgorętszego na obszarze kraju maja odnotowano w Stambule 33°C, w trakcie najchłodniejszego termometry pokazywały nawet jedynie 7°C.

Zwiedzanie Dzielnicy Bazarów – Wielki Bazar

W maju stambulskie plaże przyjmują pierwszych turystów spragnionych morskich kąpieli. Według większości osób nie jest to jeszcze jednak najlepszy okres na wypoczynek na plaży. Odpowiednie warunki pojawią się, bowiem dopiero w czerwcu, a najlepsze w lipcu i sierpniu.

Ciekawą alternatywą dla osób przebywających wówczas Stambule będzie odwiedzenie tutejszej Dzielnicy Bazarów. Turcja jest krajem, który największe zyski oprócz turystyki czerpie przede wszystkim z handlu. Jest tak od wielu wieków, bowiem znajduje się ono na granicy dwóch kontynentów.

Największe nagromadzenie straganów i sklepików zlokalizowane jest w labiryncie uliczek pomiędzy Wielkim Bazarem, a bardzo znanym wśród turystów mostem Galata. W miejscu tym towary ułożone są wręcz „na ulicy”. Handlarze mają ich tak wiele, że nie mieszczą się one na straganach i w sklepach. Cechą charakterystyczną sprzedawanych tutaj towarów jest ich bardzo dobra, jakość. Wykonywane są one na miejscu przez tutejszych rzemieślników, których warsztaty zlokalizowane są zwykle po wewnętrznej stronie sklepu.

Największym zgromadzeniem kupców i stoisk jest Wielki Bazar, na którym kupimy wszystko, co zechcemy- poczynając od biżuterii i drobnych pamiątek, a kończąc na dywanach czy sheeshach. Bardzo lubianym i często odwiedzanym przez turystów miejscem jest również Targ Korzenny. Przybywa się tutaj głównie po to, aby poczuć klimat starego Stambułu. Cechą charakterystyczną tego miejsca są wąskie uliczki i rozsiane po obszarze bazaru drzewa gdzie mieszkańcy bardzo często, w cieniu spożywają herbatę.

Na Targu Korzennym warto zakupić przyprawy, które mogą przydać się w kuchennych rewolucjach po powrocie do kraju. Największą popularnością cieszą się tutaj imbir oraz goździki. Warto zaopatrzyć się również w tutejszą herbatę, która w ozdobnym opakowaniu może okazać się idealnym prezentem dla najbliższych.

W bliskiej odległości od Doliny Bazarów zlokalizowano meczet Sulejmana Wspaniałego. Budowla pochodzi z XVI w. i stanowi idealny przykład osmańskiej myśli architektonicznej. Tajemne schodki zlokalizowane poniżej Targu Korzennego prowadzą urokliwymi uliczkami przed meczet Rustema Paszy. Nadzwyczajne wrażenie robi elewacja budowli, która w całości pokryta jest ceramicznymi płytkami.