Pogoda w Portugalii

Średnie temperatury powietrza w Portugalii

Klimat w Portugalii

Jaka jest zazwyczaj pogoda w Portugalii? Portugalia jest krajem o wielkiej różnorodności regionalnej. Tereny z bujnymi lasami i górami na północy i centrum są w przeciwieństwie do suchych równin, wybrzeża i plaż na południu. Ogólnie rzecz biorąc, w kraju w ciągu roku panuje więcej niż umiarkowany klimat, z długim gorącym latem, ciepłą wiosną i jesienią i względnie łagodne zimy.

Położenie kraju szerokości geograficznej południowej jest powodem, że pogoda w Portugalii jest charakterystyczna dla klimatu śródziemnomorskiego. Lato przynosi doskonałe warunki do plażowania i wiele słonecznych dni ze sobą, z temperaturami, które są średnio do 28 ° C, a często ponad 30 stopni.

Pogoda w Portugalii

Najwyższe temperatury występują, w regionie Alentejo w środkowej i północno-wschodniej Portugalii, gdzie wiatr od morza nie chłodzi jak w Algarve. W Algarve temperatura morza jest dużo wyższa niż na zachodnim wybrzeżu.

Zimy są łagodne z temperaturami: średnio w Porto temperatura wynosi 10 ° C, w Lizbonie średnie temperatury powietrza wynoszą 12 ° C na poziomie morza i rzadko docierają do punktu zamarzania. Zimy w Algarve są bardzo łagodne, o średniej temperaturze 15 ° C i opadów znacznie mniej niż na północy.

Najwięcej opadów w Portugalii jest od listopada do marca. Huragany są rzadkością w Portugalii, z wyjątkiem obszarów górskich na północnym wschodzie i w najwyższych partiach gór Portugalii, Serra da Estrela.

Wiosną i jesienią panuje piękny, łagodny klimat z jest to idealna pora do zwiedzania i podróżowania w obrębie kraju. Rozproszone deszcze, które mogą wystąpić nie są zbyt ulewne, i zwykle nie na długo.

Gorące i najbardziej gorące miesiące to: kwiecień – maj – czerwiec – lipiec – sierpień – wrzesień – październik