We Włoszech podobnie jak w Polsce dominującą religią jest katolicyzm. Około 90% społeczeństwa uważa się za katolików. Dużo mniej jest protestantów, żydów i muzułmanów. Niektóre źródła podają że muzułmanów jest około 250 tysięcy. Należy zauważyć, iż na terenie Rzymu leży najmniejsze państwo świata czyli Watykan, w którym władzę absolutną sprawuje Papież. Jest to kraj gdzie mieści się oficjalna siedziba władz Kościoła Katolickiego.

Ważne święta religijne, Wielkanoc – tradycje, wierzenia i kuchnia

Jednym z najważniejszych świąt włoskich jest Wielkanoc. Wielki Piątek to dzień smutku i żałoby po śmierci Chrystusa, wtedy dzwony we wszystkich kościołach milkną, aż do Wielkiej Niedzieli. Organizowane są procesje z figurami, a w oknach na trasie przemarszu wierni zapalają świece. Starsi ludzie ubierają się na czarno, na znak żałoby po Jezusie.

W nocy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę obchodzi się coś na podobieństwo polskiej rezurekcji, jest to veglia pasquale – czuwanie paschalne. Wielka Niedziela we Włoszech zaczyna się przebogatym śniadaniem, z jajkiem i wędlinami, spożywanymi po tygodniowym poście. Jednak głównym posiłkiem dnia jest obiad. Włosi delektują się wówczas jagnięciną, smażonymi karczochami i młodymi ziemniakami. Ze słodkości warto wspomnieć o Colombie czyli puszystej babce w kształcie gołębia z migdałami i czekoladą posypanej cukrem pudrem. Dzieci natomiast czekają na wielkie czekoladowe jaja z drobnymi niespodziankami.

We Włoszech popularne jest powiedzenie „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi” czyli Boże narodzenie z rodziną, a Wielkanoc z kim chcesz, więc w czasie tego święta mieszkańcy Italii często wyjeżdżają na wakacje.

Boże Narodzenie – tradycje, wierzenia

Święto Bożego Narodzenia jest najbardziej oczekiwane i najważniejsze we Włoszech. Czas ten spędza się na wspólnym wesołym ucztowaniu w gronie rodzinnym. Dzień ten jest bardziej oczekiwany niż tak popularna w naszym kraju Wigilia. Ważną tradycją u Włochów jest budowa Bożonarodzeniowych szopek. To właśnie z Italii rozprzestrzenił się ten zwyczaj do innych katolickich państw. Pierwszą szopkę stworzył św. Franciszek z Asyżu – założyciel zakonu franciszkanów. Większość szopek to wręcz piękne dzieła sztuki. Podobnie jak w Polsce Włosi na Boże Narodzenie ubierają choinkę pod którą nie może zabraknąć prezentów, które wręcza się 24 grudnia. Na kolacji Wigilijnej nie ma tradycyjnych potraw, ale jest to jedyny posiłek tego dnia. Młodzież tego dnia wieczorem spotyka się na rynku i składa sobie życzenia podczas gdy starszyzna przygotowuję posiłek. Około godziny 22 podaje się kawę i ciasta. Na koniec wieczerzy wigilijnej otwierane są prezenty, każdy czyta od kogo dostał prezent i koniecznie żywiołowo okazuje radość. Około 24 kto chcę idzie na pasterkę. Pierwszy i drugi dzień świąt to również spotkania z przeważnie liczną rodziną.

Dzień Wszystkich Świętych – tradycja i nowa moda

Dzień Wszystkich Świętych to dzień wolny od pracy we Włoszech. Włosi z małych miast i wsi obchodzą go podobnie jak w Polsce to znaczy odwiedzają groby bliskich i zapalają znicze ku pamięci zmarłym. Jednak można zauważyć iż groby nie są tak często jak w naszym kraju przyozdabiane kwiatami. Natomiast młodzież z dużych ośrodków miejskich urządza i bierze udział w zabawach w stylu amerykańskiego święta Halloween. Na południu Włoch przygotowuje się dania spożywane tylko w czasie święta Wszystkich Świętych. Przykładem jest „grano cotto” czyli coś w rodzaju kutii.