Piąte co do wielkości, hiszpańskie miasto Saragossa położone jest na północnym wschodzie kraju. To przede wszystkim ośrodek przemysłowy, a także handlowy, kulturalny i naukowy. Zaś od 2008 roku również dość silnie turystyczny. To właśnie w Saragossie w 2008 roku odbyły się targi Expo, dzięki którym miasto to nie tylko zyskało wiele na nowoczesności ale przede wszystkim miało możliwość zaistnieć poza granicami własnego kraju i zachęcić innych do jego odwiedzin. Coraz więcej osób identyfikuje Saragossę także z marką Opel. Nic w tym dziwnego, gdyż właśnie w Saragossie umiejscowiona została fabryka tego samochodowego koncernu.

Pogoda

Decydując się na wyjazd do hiszpańskiej Saragossy bez wątpienia warto przeprowadzić rozeznanie w kwestiach panujących tam warunków pogodowych. Choć ogólnie kraj ten postrzegany jest jako ciepły, to wiedzieć należy, że północne jego rejony są nieco chłodniejsze i ostrzejsze aniżeli południe. Nie oznacza to jednak, iż Saragossa nie jest doskonałym miejscem na wakacyjne wojaże. Wręcz przeciwnie, rekordowe temperatury w tym mieście osiągnęły aż 42,6 stopni Celsjusza. Pomimo określenia klimatu w tym regionie jako ostrzejszy, jest on w pełni wystarczający, jeśli nie wręcz idealny dla wielu turystów, którzy decydują się na zwiedzanie tego urokliwego miasta. A trzeba przyznać, że jest tu sporo miejsc wartych odwiedzenia.

Zwiedzanie i zabytki

Pierwszym z nich jest pochodzący z XV wieku most Puente de Piedra. Ta budowla w stylu gotyckim wznosi się nad rzeką Ebro w bliskim sąsiedztwie Bazyliki del Pilar. Most Puente de Piedra w roku 1991 uzyskał nową nazwę – Puente de los Leones. Stało się to za sprawą umieszczenia na jego krańcach czterech posągów lwów. Wspomniana Bazylika del Pilar to podstawowy wręcz punkt na trasie większości wycieczek po Saragossie. Zbudowane na przełomie XVII i XVIII wieku miejsce święte to unikalna budowla o czterech wieżach i aż jedenastu kopułach. Licznie odwiedzana zwłaszcza podczas święta przypominającego odkrycie Ameryki. Pozostając w tematyce wiary, na uwagę zasługuje również katedra La Catedral del Salvador, zwana w skrócie La Seo. Interesujący jest fakt, iż z uwagi na stosunkowo długi okres jej budowy, który miał swój początek w XII, a koniec w XVII wieku, łączy ona w sobie co najmniej kilka styli – począwszy od baroku a na gotyku skończywszy. Udając się więc do Saragossy warto pamiętać także o renesansowej giełdzie La Lonja oraz El Palacio de La Aljaferia – pochodzący z XI wieku alkazar.