Temperatury wody w Turcji. W jakich miesiącach jest sezon kąpielowy.

Temperatury wody w Turcji – klimat i zbiorniki morskie

Zachodnie i zachodnio-południowe granice Turcji graniczą z dwoma wielkimi zbiornikami morskimi. Od Zachodu wybrzeże zalewa Morze Egejskie, stąd też to pasmo nazywane jest Wybrzeżem Egejskim. Natomiast południowe granice tureckie otoczone są Morzem Śródziemnym, a to wybrzeże nazywane jest w slangu turystycznym Riwierą Turecką. Na całym pasie wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy morski, z tym że przy Basenie Morza Śródziemnego można zaobserwować cechy klimatu śródziemnomorskiego.

Temperatury wody w Turcji

Średnie temperatury wody w ciągu roku w Morzu Śródziemnym i Morzu Egejskim przedstawiają się następująco:

MiesiącRiwiera
Turecka 
[°C]
Wybrzeże
Egejskie
[°C]
Styczeń1617
Luty1616
Marzec1616
Kwiecień1717
Maj2019
Czerwiec2322
Lipiec2524
Sierpień2525
Wrzesień2624
Październik2322
Listopad2020
Grudzień1818

Jak w powyższej tabeli widać, temperatury wody w obu zbiornikach morskich są bardzo do siebie zbliżone. Różnice wynoszą od 1 do 2°C. Podobieństwo średnich temperatur wody w obu morzach wynika z położenia w tym samym klimacie, a także w wyniku mieszania się wód między Morzem Śródziemnym i Morzem Egejskim.

Temperatury wody w Turcji, a kąpiele w morzach

Sezon kąpielowy na obu wybrzeżach na dobre zaczyna się w czerwcu, a kończy dopiero na przełomie września i października. Średnie temperatury wody wahają się wtedy od 22 do nawet 26°C. Oczywiście w porównaniu do mórz występujących na Północy Europy oraz Azji, to woda w Morzu Śródziemnym i Morzu Egejskim jest dużo cieplejsza przez cały rok. Dlatego też nie brakuje odważnych do brodzenia po wodzie w grudniu lub styczniu. Niektórzy nawet chcą spróbować kąpieli, jednak trzeba pamiętać że w tym czasie na pewno plaże są niestrzeżone i lepiej nie ryzykować.