Safari w Afryce. Co można spotkać na safari? Wakacyjne safari w afrykańskich sawannach, organizatorzy safari, gdzie na safari? Safari w zimie?

Bogactwo Afryki

Pod względem bogactwa przyrody żaden inny kontynent nie dorównuje Afryce. Pełne spektrum klimatów: od gorących po zimne – rozwija niezwykle różnorodną roślinność. Umożliwiło to powstanie wielu gatunków zwierząt: mnóstwo ssaków, np. antylop, gazel i innych kopytnych. Bogaty jest również świat ptaków – ponad 1500 gatunków. Afrykę zamieszkują: najszybsze zwierzę lądowe – gepard, największy ptak – struś i największe zwierzę lądowe – słoń.

Na afrykańskich stepach i sawannach występuje ponad 20 gatunków ssaków roślinożernych: od ogromnej antylopy końskiej do maleńkiej antylopy karłowatej. Śladami grubej zwierzyny stadnej, a także ich drapieżnych wrogów np. lwów, podążają padlinożercy: hieny i sępy.

Najczęściej spotykane zwierzęta to: lew, zebra, żyrafa, sekretarz (ptak).

Tereny podmokłe Afryki kipią bogactwem flory i fauny, będąc siedliskiem między innymi krokodyli, hipopotamów, gatunków żyjących na terenach zalewowych, np. antylop kob, a także ryb, z których wyróżnić można okonia nilowego a także rybę tygrysią. Najczęściej spotykane zwierzęta oraz rośliny: hipopotam, ryby pielęgnicowate, flaming mały, papirus.

A kiedy w Europie jest zima, to najlepszy czas na Safari w Afryce.

Bezkrwawe safari

Ponad sto lat temu rządy krajów wschodnioafrykańskich wprowadziły rezerwaty i parki, by chronić dzikie zwierzęta przed myśliwymi i kłusownikami. Dzisiaj turyści płacą za pobyt w parkach i możliwość wyjazdu na safari, aby oglądać afrykańskie zwierzęta w ich środowisku naturalnym.

Znaczenie safari

Safari – wyprawa myśliwska, ewentualnie dłuższa podróż karawanowa w Afryce Wschodniej. Obecnie, wraz z rozwojem globalnej turystyki coraz częściej terminem tym określa się formę zorganizowanego wypoczynku i rekreacji poprzez podziwianie i fotografowanie naturalnej przyrody, a zwłaszcza świata zwierząt.

Organizatorzy safari

Nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy maja bogate doświadczenie w organizowaniu safari w Afryce. Niemieckie biura podróży prześcigają się w ofertach wycieczek na afrykańskie safari dla turystów, m.in. z Polski. Z relacji uczestników takich wypraw na „bezkrwawe łowy” można się dowiedzieć, że to „wycieczka życia” i z żadną inną nie ma porównania, a siła wrażeń i doznań z takiej eskapady przewyższa wszystko to, co odczuli w swoim dotychczasowym życiu.