Jakie są główne zagrożenia zdrowotne na Majorce, jak ich unikać i jak się ubezpieczyć, pozyskać zwrot kosztów leczenia i wizyt lekarskich?
Majorka, a nasze zdrowie
Ten problem dotyka wszystkich, którzy wybierają się na wypoczynek na Majorce – bez względu na porę roku, jaką wybiorą dla siebie. Teoretycznie nie potrzebne są tu obowiązkowe szczepienia, ale nie zaszkodzi, jeśli zabezpieczymy się przeciwko takim chorobom jak: błonica, tężec, polio. O nasze zdrowie na Majorce dba publiczna opieka zdrowotna, która jest bezpłatna w swoim podstawowym zakresie. Do skorzystania z niej uprawniają nas:
- stałe zameldowanie;
- Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Na tym obszarze Balearów nie występują zagrożenia sanitarno – epidemiologiczne.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
to dokument, bez którego nie powinniśmy absolutnie wyruszać na Majorkę. Dlaczego? Ponieważ jest to nasza „przepustka do podstawowych usług medycznych” w zakresie publicznej służby zdrowia. Aby stać się jej posiadaczem, wystarczy złożyć stosowny wniosek w najbliższym oddziale NFZ a potem zaczekać już tylko na wydanie dokumentu. WAŻNE! Dokument ten nie uprawnia do korzystania z prywatnych usług i gabinetów medycznych. Jeśli chcemy by prywatna opieka medyczna objęła także i nas, powinniśmy wykupić przed wyjazdem specjalne prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Umożliwi nam ono, nie tylko skorzystanie z pomocy prywatnej, ale również zwrot kosztów leczenia jak i koniecznych wizyt lekarskich po powrocie do kraju. Przykładowe koszty usług medycznych na Majorce, kształtują się następująco:
- 40 – 60 Euro – zwykła wizyta lekarska;
- ok. 200 Euro – doba w szpitalu.
WAŻNE: podobne zasady obowiązują nie tylko na samej Majorce, ale również na pozostałych obszarach Hiszpanii oraz we wszystkich krajach UE.