W wolnej chwili proponuję odwiedzić plac nazywany Sultanhamet. Jest to miejsce zlokalizowane pomiędzy dwoma największymi zabytkami Stambułu: Błękitnym Meczetem i Hagą Sophią.
Ze względu na stosunkowo niskie temperatury powietrza oraz bardzo chłodną wodę morską, kwiecień pozostaje miesiącem, w którym warto zwiedzać zabytki zlokalizowane na terenie Stambułu.
W wolnej chwili proponuję odwiedzić plac nazywany Sultanhamet. Jest to miejsce zlokalizowane pomiędzy dwoma największymi zabytkami Stambułu: Błękitnym Meczetem i Hagą Sophią. Nazwa tego miejsca pochodzi od rządzącego niegdyś sułtana Ahmeda I, z woli, którego wybudowano również Błękitny Meczet. Budowla ta powstała w XVII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi. Meczet udekorowany został płytkami ceramicznymi o różnych odcieniach zieleni i błękitu. Płytki wykorzystane do ozdabiania sprowadzane były z Izniku. Wśród turystów odwiedzających zabytki architektury sakralnej meczet uznawany jest za jedną z najpiękniejszych, a zarazem najsłynniejszych budowli.
Za świątynią zlokalizowano szereg uliczek. Labirynt prowadzi prosto do nabrzeża morza Marmara. Niegdyś w miejscu tym stał pałac cesarzy bizantyjskich, obecnie znajduje się piękna zabudowa zdominowana przez drobne drewniane domki. Naprzeciw Błękitnego Meczetu wzniesiono świątynię Haga Sophia. Jest to wybitne dzieło architektury bizantyjskiej, kościół, który pod względem rozmiarów należy do jednego z największych na świecie. Haga Sophia, w naszym języku kościół Mądrości Bożej została wzniesiona około 1400 lat temu. Pierwotnie miała ona charakter kościoła katolickiego, który w XV w. przekształcono w meczet. Osmańscy budowniczy wzbogacili wówczas świątynie o wymagane minarety i mauzolea. Nie zapomniano również o fontannach, których na obszarze meczetu zlokalizowano kilka. We wnętrzu zastosowano efekt odbicia nieba na ziemi. Oko turystów cieszą we wnętrzu pozostałości złotych mozaik, które niegdyś zdobiły większość ścian.
Znajdujący się pomiędzy obiema świątyniami plac Sultanahmet powstał na miejscu wybudowanego w starożytności przez Rzymian hipodromu. Niegdyś urządzano tam wyścigi rydwanów, a obecnie zlokalizowane są tam liczne muzea. Najciekawsze z nich, do których warto zajrzeć mając odrobinę czasu to: Muzeum Mozaik oraz Muzeum Sztuki Tureckiej i Muzułmańskiej.