Ambasada Polska w Turcji.
Jeżeli w czasie podróży, w Turcji przydarzy się nam jakaś niemiła sytuacja, zawsze możemy poprosić o pomoc urzędników pracujących w Ambasadzie Polski w Ankarze. Warto zgłosić się tam w przypadku zatrzymania przez policję czy też kradzieży, w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Ambasada pomoże nam w przypadku nagłych wypadków czy zaginięcia towarzysza podróży. Poniżej podaję dokładny adres placówki:
Atatürk Bulvarı N°241
Kavaklıdere, PK-20
06-650 Ankara
Tel.: (+90 312) 4572000 (centrala) – czynny całodobowo
Jeśli nasza sprawa nie wymaga przyjścia do siedziby, a mamy jakieś pytanie, możemy skontaktować się z Ambasadom wysyłając wiadomość email na adres: ankara.amb.sekretariat@msz.gov.pl. Urzędnicy zachęcają również turystów do odwiedzania strony internetowej www.ankara.polemb.pl gdzie znaleźć można szereg przydatnych informacji, mogących pomóc nam w czasie podróżowania po Turcji.
Uwaga: Proszę sprawdzić aktualne numery na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Ambasada_Turcji_w_Polsce
Ważne numery telefonów, Turcja.
Wybierając się na wczasy do Turcji warto zanotować lub zapamiętać kilka ważnych numerów telefonu, które mogą przydać się nam w czasie pobytu. Pierwszym z nich jest numer telefonu na policję: 155. Pomocy na centrali możemy oczekiwać jedynie, jeśli posługujemy się dosyć biegle językiem angielskim. W nagłej sytuacji na ulicy nawet owy język może nie wystarczyć, gdyż policjanci patrolujący ulice często po prostu go nie znają. Podobnie jest w przypadku kontaktu ze strażą pożarną, pogotowiem czy żandarmerią wojskową, która prężnie działa na terenie całego kraju.
Numery telefonów:
pogotowie ratunkowe: 112
straż pożarna: 110
żandarmeria wojskowa: 156
Dokumenty, Turcja.
Jeżeli wybieramy się na wakacje do Turcji, sprawdźmy na początek ważność swojego paszportu. Gdy przekraczamy granicę, musi on być ważny jeszcze przez minimum sześć miesięcy. Planując podróż samochodem, pamiętajmy, że wymagane jest prawo własności do pojazdu, ubezpieczenie OC oraz „zielona karta”. Polskim prawem jazdy można posługiwać się przy pobytach krótszych niż 6 miesięcy.
Wiza, Turcja.
Dla obywateli naszego kraju wymagana jest wiza turystyczna. Upoważnia ona do pobytu na terenie Turcji przez określony czas – max. 30 dni. W tym czasie nie wolno podejmować pracy zarobkowej, a nasz wyjazd ma mieć jedynie charakter turystyczny. Nie ma problemów z nabyciem wizy. Można kupić ją na granicy, koszt ok. 10 Euro. Jeżeli długość naszego pobytu przekroczy 30 dni, musimy liczyć się z karą finansową nie mniejszą niż 100USD oraz zakazem wjazdu na teren kraju przez okres, o jaki przedłużyliśmy nielegalnie swój pobyt. Chcąc pracować w Turcji, wymagana jest specjalna wiza pracownica, której uzyskanie nie jest już tak proste i wiąże się z formalnościami załatwianymi w Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Turcji oraz Ambasadzie Turcji w Warszawie.
Przepisy celne, Turcja.
Na teren Turcji można wwieźć dowolną ilość gotówki. Sumy powyżej 5000 USD są notowane na granicy ze względów bezpieczeństwa. Jeśli wracalibyśmy do kraju z taką kwotą, musielibyśmy wykazać legalność jej posiadania. Do Turcji możemy wwieźć dowolną ilość ubrań, artykułów spożywczych, o ile są one przeznaczone do celów osobistych. Rzeczy o wysokiej wartości, biżuteria, na granicy wpisywane są do paszportu. Pozbawione cła jest wwożenie np. 200 sztuk papierosów czy 5 butelek alkoholu 40%. Przepisy celne jasno określają wartość towarów (300 Euro), które zwolnione są z opłaty celnej. Wwożenie i wywożenie narkotyków jest surowo wzbronione. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 10 do 20 lat oraz bardzo wysokie kary finansowe.