Alanya – wakacyjna stolica Turcji

Alanya, nieformalna stolica Riviery Tureckiej, miasto gorące przez większą część czasu i jedno z chętniej wybieranych jako cel podróży. Jest to miejsce ciekawe do zobaczenia z wielu powodów. Jest to, ma się rozumieć, wspaniała miejscowość dla osób, których marzeniem są gorące tureckie plaże i ciepła woda (ciepła to zresztą mało powiedziane, bo kilkakrotnie zanotowano temperaturę wody oscylującą w okolicach trzydziestu stopni).

Miasto to, choć bez większych zawirowań w historii to jednak nazwę zmieniało równie często co władców. Niemniej jednak zostało kilka miejsc, które świadczą o świetnej przeszłości tej urokliwej miejscowości.

Krótki przewodnik po atrakcjach Alanyi i okolicach

• Alanya Kalesi czyli twierdza seldżucka z przełomu XII i XIII wieku
• Kompleks portowy z trzydziestotrzymetrową Czerwoną Wieżą, której nazwa wzięła się od koloru cegieł, z których ją zbudowano, oraz Tersane z trzynastowiecznymi dokami portowymi. 
• W całym mieście znajduje się wiele miejsc, które – choć nie mają wartości zabytkowej, to uznamy za niezwykłe z najróżniejszych powodów – począwszy od budulca, z którego je wzniesiono, a skończywszy na niepowtarzalnej atmosferze. 

Jednak Alanya to nie tylko plaża i historia. To także bogactwo naturalnych form krasowych, w tym zapierających dech w piersiach systemów jaskiniowych:

  • Damlataş : malownicza jaskinia z wejściem od strony jednej z najbardziej znanych plaż: Plaży Kleopatry
  • Dim i Kadiini położone odpowiednio 12 i 15 kilometrów od miasta
  • Hasbahçe położona w jednej z dzielnic mieszkalnych

Poza tym istnieją także trzy znane jaskinie morskie: Piracka, Zakochanych i Fosforowa, których oglądanie dostarcza niezapomnianych wrażeń, a dostępne jest praktycznie dla każdego, ponieważ wyprawy nurkowe na wszystkich poziomach umiejętności organizowane są w zasadzie każdego dnia.

Opinia o Alanyi

Niespotykane bogactwo form naturalnych i wzniesionych ręką ludzką współistnieją tu ze sobą, dając możliwość zbadania Turcji w całej jej krasie: zarówno do strony środowiska przyrodniczego jak też dziedzictwa kulturowego, choć nie ukrywajmy, że jeśli chcemy obcować z kulturą turecką w całej okazałości, to raczej powinniśmy wybrać jakieś miejsce mniej popularne wśród turystów. 

Jednak, jako miejsce na wypoczynek Alanya wydaje się być niemal ideałem. Na plus przemawiają : rozwinięta baza noclegowa, mnóstwo punktów usługowych i gastronomicznych oraz bliskość nowoczesnego i jednego z najważniejszych w Turcji międzynarodowego portu lotniczego, a także urzekająca otwartość mieszkańców miasta. Gdyby nie ten olbrzymi ruch turystyczny.