Temperatury wody w morzu

Temperatury wody w morzach uzależnione są od pory roku w jakiej postanowimy odwiedzić Turcję. Najwyższe dla Morza Śródziemnego notowane są na poziomie od 23 do 27 stopni Celsjusza (czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień). Dla Morza Egejskiego w tych samych miesiącach to temperatury wahające się od 21 do 25 stopni.

Najpiękniejsze plaże w Turcji

Turcja z racji otoczenia czterema morzami, posiada wiele doskonałych plaż. Słoneczna pogoda, którą możemy cieszyć się tu 320 dni w roku zachęca do spędzania czasu na złocistym piasku plaży oraz zażywania kąpieli w ciepłych wodach morskich.

Do jednej z najpiękniejszych z pewnością należy zachwalana przez rzesze turystów „Plaża Kleopatry”, związana z mitem o swej imienniczce, która to właśnie tutaj spędzała czas na kąpielach. Znajduje się ona w Alanyi. 

Oddalona od tego miejsca ok. 112 km Antalya zaprasza na swą plażę o wdzięcznej nazwie „Lara”. Obie zachwycają czystością oraz złotym, drobnym piaskiem, który w połączeniu z delikatnie szafirowym odcieniem Morza Śródziemnego daje niezapomniane wrażenia estetyczne. 

Kuşadasi posiada imponująco długą (aż 22 km!) plażę o nazwie „Long Beach”. W Oludeniz natomiast znajdziemy szeroką, piaszczystą plażę, którą wieńczy słynna Błękitna Laguna. Ukryta jakby za sosnowym lasem stanowi świetną ostoję dla szukających spokoju turystów oraz rodzin z dziećmi. 

Kolejną, jest znana na całym świecie, ze względu na najwyższą czystość, plaża w Kemer o nazwie „Moonlight”. Inne piękne piaszczyste i szerokie plaże odnajdziemy w Side oraz Incekum.

Klimat w nadmorskich regionach Turcji

W rejonie Riwiery Tureckiej panuje klimat typowo śródziemnomorski. Średnia roczna temperatura oscyluje tutaj wokół 18 stopni Celsjusza. Lata są tutaj gorące, w najbardziej upalnych miesiącach (lipiec, sierpień) temperatury sięgają sporo ponad 30 stopni C., a przy panującej tu dużej wilgotności powietrza, może okazać się dla niektórych turystów trudne do zniesienia. 

Zimą, choć temperatury zwykle nie spadają tutaj na zbyt długo poniżej 10 stopni, odpoczynek uprzykrzać nam mogą obfite opady deszczu. Przed zimnymi wiatrami z północy, Riwierę Turecką osłaniają masywne góry Taurus.

Wybrzeże Egejskie charakteryzuje się łagodniejszymi warunkami klimatycznymi. Mimo wysokich temperatur, mniejsza wilgotność powietrza pozwala łagodniej odczuwać gorączkę letnich dni. Zima bywa tutaj stosunkowo lekka i przyjemna.