Na hasło Hiszpania, wielu zdaje się przychodzić na myśl corrida, czy flamenco, kiedy tak naprawdę kraj ten przyciąga każdego roku coraz większe rzesze turystów z całego świata, spragnionych morskich uciech dla ciała, jak i zabytkowych uciech dla duszy. A trzeba wiedzieć, że zabytków w Hiszpanii nie brakuje. Doskonałym dowodem tego jest Almeria – miasto położone w południowo-wschodniej części Hiszpanii, przeszło 400km od Madrytu.

Pogoda

Położona u podnóża Gór Betyckich Almeria to jednocześnie przepiękny rejon nad Morzem Śródziemnym. Jego łagodny klimat, ze średnią temperaturą roczną na poziomie 18 stopni Celcjusza to wręcz idealne warunki do uprawy warzyw i owoców cytrusowych, którą szczycą się mieszkańcy. Dokonując rocznej analizy średnich temperatur dobowych wnioskować należy, iż w Almerii dominuje pora wiosenna. Z kolei między czerwcem a wrześniem  wiosna zmienia się w lato, a temperatura dochodzi do 30 stopni Celcjusza. To, co często zwraca uwagę potencjalnych odwiedzających to temperatura wody na tym hiszpańskim wybrzeżu. Kształtuje się ona następująco:
– od stycznia do końca kwietnia – średnio 16 stopni Celcjusza
– od kwietnia do końca czerwca – średnio 18 stopni Celcjusza
– od lipca do końca września – średnio 21 stopni Celcjusza
– od października do końca grudnia – średnio 17 stopni Celcjusza
Na uwagę zasługuje także fakt, iż na każdy z miesięcy przypadają średnio trzy dni deszczowe. Z kolei średnia, dzienna ilość godzin nasłonecznienia waha się w przedziale od 8 do 10.

Zwiedzanie i zabytki

Decydując się na wyjazd w pełni sezonu, należy liczyć się z faktem, iż plaże i przyhotelowe baseny będą pełne turystów, pragnących przede wszystkim wygrzać swe kości na zapas by przetrwać kolejną zimę. Warto jednak wygospodarować choć jeden dzień na zwiedzanie samej Almerii, jak i jej okolic. Na uwagę zdecydowanie zasługuje dworzec kolejowy, który zwraca uwagę głównie za sprawą swego stylu, okrzykniętego jako neomudejar. XIX-wieczny ratusz również ściąga każdego roku tłumy zwiedzających, podobnie, jak twierdza San Cristobal wraz z kaplicą wybudowaną przez samych templariuszy. Jednak głównym punktem każdej wycieczki do Almerii jest Alcazaba. Ta – jedna z największych w Andaluzji – fortyfikacja pochodząca z X wieku zapiera dech w piersiach nawet najmniej wrażliwym kulturowo turystom. Decydując się więc na wakacje w Hiszpanii, warto pamiętać o malowniczej Andaluzji, która nie tylko jest jednym z turystycznych regionów Andaluzji ale również stanowi ważny ośrodek akademicki.