Antalya to znany kurort turystyczny Turcji, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Spowodowane jest to atrakcyjnym położeniem nad samym Morzem Śródziemnym, a także z powodu wielu kilometrów, piaszczystych i czystych plaż. Ponadto bujna, egzotyczna przyroda, masa zabytków i różnych atrakcji, a także słoneczna pogoda i ciepłe morze- to wszystko zachęca turystów do licznych wycieczek właśnie w to miejsce. Jeżeli jeszcze dodamy do tego atrakcyjne zaplecze turystyczne, w postaci dużego wyboru hoteli o wysokim standardzie, to mamy w Antalyi wszystko, czego turysta może sobie zapragnąć.

Położenie i klimat.

Antalya leży w południowo zachodniej Turcji, nad samym Morzem Śródziemnym. Jest to duże miasto, które zamieszkuje około 600 tysięcy stałych mieszkańców, jednak w szczycie sezonu, ta liczba wzrasta nawet do 2 milionów. Już same liczby pokazują jak bardzo atrakcyjne jest to miejsce dla turystów. Malownicze położenie nad samym morzem sprawia, że występuje tam klimat śródziemnomorski, lata stosunkowo gorące- jednak bryza morska w znacznym stopniu je neutralizuje. Bez problemu więc można opalać się na pięknych plażach, kąpać w ciepłym morzu, a także zwiedzać okoliczne zabytki.

Ciekawe miejsca i zabytki.

Antalya to bardzo stare miasto, którego początki sięgają 150 lat p.n.e. Mimo licznych walk, które przechodziły przez te ziemie, zachowało się tam wiele zabytków, które pokazują, co działo się na tych ziemiach w przeszłości.

W samym mieście warto zobaczyć:

  • Bramę Hadriana
  • Żłobiony minaret
  • Ścięty minaret

A w okolicy:

  • ruiny miasta Termessos
  • mityczną szczelinę 
  • miasto na cyplu i wiele innych.