Wybierając się do innego kraju nierzadko dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa. To naturalne zachowanie, szczególnie jeśli nasze doświadczenia z pobytu w Polsce pozwalają mieć pewne obawy. Nie wszędzie jednak jest podobnie. Jak jest w Hiszpanii? W ocenie wielu Polaków – o wiele lepiej.

Hiszpania od lat postrzegana jest jako kraj bardzo bezpieczny. Powszechnie mówi się o tym, że trudno o sytuację, w której ktoś zrobi turyście krzywdę. Oczywiście w każdym rejonie i każdym mieście można znaleźć bezpieczne i mniej bezpieczne rejony. Powszechnie mówi się, że mało bezpieczne są dzielnice zamieszkałe w większości przez uchodźców z Afryki, chociaż to nie jest generalna zasada.

Planując wakacje w Hiszpan nie należy więc specjalnie się zabezpieczać – warto jednak zabezpieczyć swój majątek.

W Hiszpanii największa fala przestępczości to drobne kradzieże. W każdym mieście, w większych skupiskach ludzkich możemy paść ofiarą kieszonkowców. Nie należy więc trzymać gotówki i ważnych rzeczy w miejscach, które ułatwiłyby im kradzież. Dokumenty warto trzymać przy sobie, najlepiej w kieszeni, która jest z przodu. Jeśli chodzi o pieniądze – najlepiej mieć rozłożone w kilku kieszeniach. Jeśli stracimy – to wyłącznie część. Podobna sytuacja jest z kartami bankomatowymi.

Karty bankomatowe warto mieć cały czas na „oku”. Należy dodać – nie wolno wraz nimi nosić numeru PIN. Analizując temat kart, należy wspomnieć jeszcze o jednym – dość dużym zagrożeniem w Hiszpanii są bankomaty, w których zainstalowane są urządzenia sczytujące dane z karty. Należy więc ostrożnie podchodzić do bankomatów, których wygląd jest dość dziwny, nie wypłacać z nich pieniędzy.

Poza utratą mienia, w Hiszpanii nie ma większych zagrożeń, dlatego zachowując zasadę ograniczonego zaufania i po prostu uważając na swoje rzeczy, nic złego nie powinno nas tam spotkać. Warto o tym pamiętać i nie obawiać się tego kraju.